30,6°C

reklama
reklama

PSL: Brak wsparcia do ubezpieczeń rolniczych to drastyczny wzrost cen żywności

Napisał  Cze 10, 2021

Politycy z Polskiego Stronnictwa Ludowego alarmują: już w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych lawinowych wzrostów cen żywności. Podwyżki mają mieć związek z brakiem realnego wsparcia w zakresie ubezpieczenia upraw.

- Ostatnio sytuacja w pogodzie pokazała, że tak, jak nieprzewidywalna jest nasza pogoda, tak nieprzewidywalna jest i trudna do zrozumienia polityka rolna Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził na konferencji prasowej w Sejmie poseł Stefan Krajewski. Poseł odniósł się w ten sposób do tego, że w tym roku rząd zamiast zwiększyć, zmniejszył kwotę na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych. I to aż o 100 mln zł. - W porównaniu z 2019 rokiem, rokiem wyborczym - ta kwota była dużo wyższa, wynosiła 650 mln zł - zaznaczył z przekąsem Krajewski.

Poseł Stefan Krajewski odniósł się do sytuacji, która miała miejsce w Małopolsce, gdzie po intensywnym gradobiciu rolnicy stracili swoje plony: - To, co wydarzyło się w ostatnich dniach chociażby w województwie małopolskim, ale też słyszymy w prognozach, że może dotknąć to każdego z regionów w Polsce, zniszczenia w uprawach rolnych, w uprawach sadowniczych w związku z wystąpieniami gradu, nawałnic, burz, powodują, że rolnicy z coraz to większym niepokojem spoglądają w niebo, ale patrzą też na przyszłość, jak będzie wyglądać ich sytuacja.

- Brak wsparcia dla rolników w zakresie ubezpieczeń, brak pomocy im w zakresie zniszczonych upraw, brak wsparcia również dla poszkodowanych przez ptasią grypę bardzo mocno odbije się na wzrostach cen żywności – dodał rzecznik prasowy PSL Miłosz Motyka - Już dzisiaj Polska jest krajem, w którym inflacja jest ogromna. Mamy drugą najwyższą inflację w Unii Europejskiej. Liczymy na refleksję ze strony ministra rolnictwa Grzegorza Pudy i całego resortu, bo znacznie lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom, niż później leczyć, niż później mieliby po kieszeni dostać wszyscy podatnicy - podkreślił Miłosz Motyka. Zdaniem ludowców Ministerstwo Rolnictwa jest nieudolne, a brak realnego wsparcia i zabezpieczenia upraw, doprowadzi do drastycznego wzrostu cen żywności.

(rpf) jp / Źródło: Biuro Prasowe PSL

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama