30,6°C

reklama
reklama
1/5

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Pronar

Napisał  Cze 10, 2021

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Centrum Wystawowe Pronar w Siemiatyczach. Podczas wizyty wskazał firmę jako przykład na to, że „Polak potrafi” odnieść sukces na światowym rynku, rywalizując z największymi graczami w swoich branżach.

Wydarzenie miało charakter zamknięty. Andrzejowi Dudzie podczas wizyty towarzyszył szef jego gabinetu Paweł Szrot oraz dwaj sekretarze stanu: Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski. Obecni byli również Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, Bogdan Paszkowki, wojewoda podlaski oraz starosta siemiatycki Marek Bobel. Gości przywitał Sergiusz Martyniuk, prezes Pronaru.

- Pronar był i jest firmą budowaną w oparciu wyłącznie o polski kapitał – podkreślał Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru. – Ta inwestycja jest kolejnym etapem naszego rozwoju, gdyż dotąd to my jeździliśmy wystawiać nasze maszyny na największe światowe targi, za co płaciliśmy miliony złotych. I były to pieniądze, które zostawały za granicą. Teraz ta sytuacja się zmienia. Najpierw zainwestowaliśmy w infrastrukturę lotniczą i samoloty, a niedawno otworzyliśmy tę wystawę. Dzięki temu to my stajemy się celem wizyt osób i firm zainteresowanych naszymi maszynami.

Po wystąpieniu prezes Martyniuk rozpoczął oprowadzanie po ekspozycji, która składa się z dwóch hal oraz wielohektarowego placu wystawowego. W pierwszym z budynków Prezydent RP i goście zapoznali się z budową produkowanych przez Pronar maszyn. W przypadku komunalnych zobaczyć np. wały kosiarek bijakowych, wykonane z różnych materiałów lemiesze czy szczotki wykorzystywane w zamiatarkach. Cześć poświęcona maszynom recyklingowym to m.in. elementy robocze przesiewaczy (bębny) i rozdrabniaczy (wały), silniki oraz makieta opracowywanych przez inżynierów Pronaru stacjonarnych linii do przetwarzania odpadów. Z kolei ekspozycja poświęcona maszynom rolniczym to „rozłożone na części” przyczepa i kosiarka dyskowa, których wszystkie elementy firma wytwarza sama. W tym stalowe profile burtowe, w które Pronar zaopatruje blisko 90 proc. polskiego rynku. Zaprezentowano również kilka modeli wózków widłowych powstających w ramach kooperacji z zagranicznym partnerem.

Po technologii i komponentach przyszła kolej na same maszyny, czyli dzisięciohektarowy plac, gdzie ustawiono wszystkie produkowane przez Pronar maszyny. Tak rozległą przestrzeń podzielono na sektory odpowiadające rodzinom produktów firmy: od ponad 130 modeli przyczep różnej konstrukcji i przeznaczenia, poprzez maszyny rolnicze i komunalne, aż po najnowocześniejsze rozwiązania recyklingowe: rozdrabniacze, przesiewacze, przenośniki taśmowe i kanałową prasę belującą. Dla ułatwienia gospodarz i goście poruszali się po placu elektrycznymi pojazdami. Zwiedzający, w tym również prezydent nie tylko z zaciekawieniem przyglądali się niektórym maszynom, ale też często dopytywali o szczegóły działania czy przeznaczenie.

Podczas swojego wystąpienia w Pronarze, Andrzej Duda powiedział: - Pronar należy dziś do grona największych firm w całym kraju. Zatrudniając prawie trzy tysiące osób pełni również ogromną rolę w społeczności całego regionu. Bardzo się cieszę, że są tu ogromne plany rozwojowe, że firma podchodzi do tego bardzo ambitnie. Chcę również bardzo podkreślić, że ta od samego początku, do cna polska firma należy do ścisłej światowej czołówki w swoich branżach. Życzyłbym sobie, aby cały region rozwijał się w takim tempie, jak rozwinął się Pronar.

(rpf) jp / Źródło: komunikat prasowy Pronar

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama