21,3°C

reklama
reklama
Wizyta w gospodarstwie rodzinnym państwa Wójcików Wizyta w gospodarstwie rodzinnym państwa Wójcików Fot. MRiRW

Puda: Przywrócimy godność polskim rolnikom

Napisał  Cze 11, 2021

Podczas spotkania z rolnikami w siedzibie szkoły w Żarnowcu minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawił najważniejsze założenia przygotowanego przez rząd programu odbudowy gospodarki po pandemii - Polskiego Ładu: – Celem ustawy jest przygotowanie pakietu systemowych zmian, przywracających pełną godność ekonomicznego i społecznego funkcjonowania polskich rolników.

Przygotowaliśmy szereg rozwiązań, najważniejsze z nich to na pewno dokapitalizowanie polskiego rolnictwa. Liczę na to, że środki, które otrzymają rolnicy zostaną przeznaczone przede wszystkim na odtworzenie polskiego przetwórstwa i polskiego rynku. Polscy rolnicy produkują duże ilości towarów, lecz wiele z nich się marnuje, ponieważ na rynku dominują markety zagraniczne – powiedział podczas spotkania minister Grzegorz Puda.

Zwrócił uwagę na skracanie łańcuchów sprzedaży i łańcuchów dostaw, co powinno przyczynić się do odbudowy lokalnych rynków. – Naszym priorytetem jest odbudowanie zniszczonego w latach 90-tych lokalnego przetwórstwa oraz rozszerzenie możliwości sprzedaży produktów z gospodarstwa w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego na cały kraj.

Podczas spotkania został również poruszony temat przygotowywanej ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, która – jak zapewnił Puda – wzmocni gospodarstwa: – Celem ustawy jest przygotowanie pakietu systemowych zmian, przywracających pełną godność ekonomicznego i społecznego funkcjonowania polskich rolników. Ustanowienie przepisów wspierających rozwój i utrzymanie rodzinnych gospodarstw rolnych, tak aby zapewnić im możliwość bezpiecznego funkcjonowania na rynku żywnościowym.

Zdaniem ministra Polski Ład pozwoli na przyspieszenie wyrównywania różnic w warunkach życia na wsi w stosunku do miast.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj