21,3°C

reklama
reklama
Premier Morawiecki: Chcemy, aby polscy rolnicy byli silniejsi względem zachodnich fot. KPRM

Premier Morawiecki: Chcemy, aby polscy rolnicy byli silniejsi względem zachodnich

Napisał  Cze 12, 2021

Premier podczas wizyty w jednym z małopolskich gospodarstw u Państwa Krawczyków w Będkowkie powiedział, że miło odwiedzić to gospodarstwo i posłuchać czego rolnicy potrzebują dzisiaj, jakie są ich bolączki, jakie są ich nadzieje, jakie są ich sukcesy.

- Bardzo Państwu dziękuję, bo to była dla mnie naprawdę wspaniała lekcja. Doszliśmy też do przekonania, ze jednym z podstawowych problemów jest nie tylko stabilność cenowa, która w rolnictwie jak wiadomo jest bardzo trudna do osiągnięcia ale też wzmocnienie siły rolnika względem odbiorców ich towarów, bardzo często są to pośrednicy. I tutaj od pola do stołu, skrócenie tego łańcucha dostawy jest rzeczą krytyczną, rzeczą bardzo ważną – powiedział premier podczas przemówienia - Dzisiaj rolnicy mają wspaniały park maszynowy, państwo Krawczykowie pokazywali mi swoje maszyny, swój sprzęt na ponad 200 hektarach, dobre, rentowne gospodarstwo. Chcemy, aby polscy rolnicy byli silniejsi względem zachodnich i dlatego w Polskim Ładzie przygotowaliśmy dwadzieścia ważnych programów. Jednym z nich, o którym mówiłem też Państwu Krawczykom jest podniesienie dopłaty do paliwa rolniczego, wcześniej z 83 złotych na 100 złotych, a teraz ze 100 złotych podnosimy wkrótce na 110 złotych – dodał szef polskiego rządu.

Podczas wizyty w gospodarstwie rolnym u Krawczyków w Będkowie premier Mateusz Morawiecki wymienił punkty programu tzw. Polskiego Ładu przeznaczone dla polskiej wsi.

- Kolejny program to dbanie o gospodarstwa rolne, o małe gospodarstwa rolne, kodeks rolny, ale także Państwo Krawczyk zainspirowali mnie do rozmowy abyśmy pomyśleli wspólnie z ministrem rolnictwa o pewnych dodatkowych bodźcach, zachętach na łączenie się w gruoy producenckie czy też spółdzielnie rolnicze, aby ta ich siła względem nabywców była jak największa – mówł premier.

Kolejnym tematem poruszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas konferencji zorganizowanej podczas wizyty w gospodarstwie państwa Krawczyków były klęski żywiołowe i wsparcie rządu w przypadku ich wystąpienia.

- Rolnicy borykają się oczywiście co roku z różnymi niespodziankami ze strony natury, a to susza, a to gradobicie i różnego rodzaju klęski. Tu jako Państwo staramy się pomagać, staramy się być tymi, którzy wspierają tych, którzy są najbardziej poszkodowani, ale przede wszystkim zależy mi na wzmocnieniu siły polskich rolników wobec rolników zachodnich, zagranicznych. To dlatego powołaliśmy, czy staraliśmy się o powołanie z sukcesem na komisarza do spraw rolnictwa Polaka, pana Janusza Wojciechowskiego, który dba o interesy polskich rolników w Brukseli. To dlatego wynegocjowaliśmy ogromny pakiet wsparcia na najbliższych kilka lat, ponad trzydzieści cztery miliardy euro. To z tych środków również będą korzystały gospodarstwa, również takie jak to w województwie małopolskim w Będkowicach, Państwa Krawczyków – powiedział premier.

Premier podczas swojej dzisiejszej wypowiedzi wielokrotnie nawiązywał też to wyrówniania szans polskich rolników względem zachodnich bardziej dofinansowanych i nowocześniejszych gospodarstw rolnych.

- Ale Szanowni Państwo chcemy też prowadzić nasza działania rządowe, budżetowe, legislacyjne, po to żeby polscy rolnicy mieli najlepszą pozycję konkurencyjną względem rolników zachodnich, zagranicznych ale również względem zagranicznych i polskich dużych odbiorców tu w Polsce.

Rozmawiałem tutaj, rozmawiałem, słuchałem, bo po to przede wszystkim tutaj przyjechałem aby wysłuchać i bardzo za to dziękuję (...). Szanowni Państwo miejmy na uwadze to, że polskie rolnictwo startuje z innego poziomu, startowało z innego poziomu. Dziś jest już bardziej konkurencyjne ale będziemy w ramach polskiego ładu pomagać polskim rolnikom, polskiej wsi. W wielu działaniach związanej z artykułąmi rolnymi, ale nie tylko, bo polskie rolnictwo potrzebuje dobrej infrastruktury, potrzebuje infrastruktury drogowej, transportowej, energetycznej, te większe przedsiębiorstwa, także intrnetowej i to jest ten wielki program rozwoju polskiej wsi, który mamy w ramach polskiego ładu. Ale to też jeszcze nie wszystko, dlatego, że musimy nadrabiać cywilizacyjne zapóźnienia, któe właściwie sięgają dziesiątek lat, a nawet 19 wieku, jak kwestia melioracji, jak kwestia podłączeń wodno-kanalizacyjnych i w polskim ładzie przeznaczamy bezprecedensowe kwoty na ten cel. Polski ład, będzie także ładem skanalizowania, położenia nowych wodociągów, oszyszczalni ścieków dla polskiej wsi.

Szef polskiego rządu przypomniał, że nasze rodzime gospodarstwa są o wiele bardziej proekologiczne od zachodnich podając jako przykład Holandię.

- Chcę też parę takich porównań podać, bo gdy mówimy o polskim rolnictwie to chcę powiedzieć, że jest ono dużo bardziej ekologiczne, dużo bardziej zdrowe. Np. w porównaniu do holenderskiego, tam ilość pestycydów w substancji aktywnej kilka razy większa niż w Polsce. W Polsce to jest nieco ponad dwóch kilogramów tej substancji aktywnej na hektar. W Holandii kilka razy więcej.

- Drodzy rolnicy, drodzy mieszkańcy polskiej wsi, szanowni Państwo, naprawdę przepięknie Państwo opisali to co dzieje się na polskiej wsi, przynajmniej tej małopolskiej tutaj. Jak ona się zmienia, jak ona się transformuje, jak ona stawia na nowe działalności również, również na turystyczne, bo tu jesteśmy niedaleko od Krakowa. I to jest piękne ale najpiękniejsze jest to, że polski rolnik zachował polską wiarę, tradycję, kulturę i łączy to z nowoczesnością i łączy to z nowoczesnym gospodarowaniem. Coraz bardziej efektywnym, wydajnym, coraz bardziej efektywnym względem konkurencji zachodniej. A nasza rola, rola Państwa, to pomagać w tych nieszczęściach, tych gradobiciach, suszach czy podtopieniach, a także pomagać w tym wykorzystaniu wielkich szans, które przed polskim rolnictwem się otwierają – powiedział premier Morawiecki. - I z całym serecem, z całą mocą jako jedno z najważniejszych zadań stawiam przed sobą, przed Rządem Rzeczypospolitej Polskiej wspierać polskie rolnictwo poprzez programy finansowe, infrastrukturalne, ale także skrócenie tej drogi od pola,od tego najpiękniejszego polskiego pola, do stołu polskich konsumentów, do stołu Polaków. Dzięki temu polski rolnik będzie mógł się rozwijać jeszcze szybciej. Dziękuję bardzo wszystkim polskim rolnikom za to przechowanie wiary, siły, wiary w Polskę, naszej polskiej wiary, i polskiej tradycji, polskiej kultury. Zrobię wszystko, żeby polska wieś rozwijała się jak najpiękniej, jak najszybciej. I żeby po raz kolejny zdumiała całą Europę swoim potencjałem – dodał szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki podczas odbywającej się dziś konferencji prasowej nawiązał do hasła wykrzykiwanego przed laty przez lidera Samoobrony, nieżyjącego już Andrzeja Leppera.

- To jest program, który ma służyć polskiemu rolnikowibo właśnie do lamusa chcemy odłożyć te błedy lat dziewięćdziesiątych, dwutysięcznych, które wówczas zresztą narodziły słuszny protest wielu rolników ogniskujący się w tym haśle, które wielu z Was jeszcze pamięta „Balcerowicz musi odejść”. To właśnie wtedy Samoobrona wyrosła na tym haśle i ona właściwie ogniskowała wokół siebie wówczas wiele tgo słusznego społecznego, rolniczego, wiejskiego protestu. I Prawo i Sprawiedliwość bardzo szybko zrozumiało potrzeby polskiej wsi i to właśnie Prawo i Sprawiedliwość jest wyrazicielem tych najgłębszych potrzeb polskiego rolnictwa, które się przecież z czasem zmieniają i nie dotyczą tylko samego rolnictwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki, wskazując, że to Prawo i Sprawiedliwość jest w pewnym sensie kontynuatorem słusznych postulatów Samoobrony Andrzeja Leppera.

(rpf) pp

Udostępnij:

Skomentuj