21,3°C

reklama
reklama
Co z planowaną kaucją przy zakupie olejów fotolia

Co z planowaną kaucją przy zakupie olejów

Napisał  Cze 14, 2021

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zabrało głos w sprawie planowanego wprowadzenia dodatkowej opłaty pobieranej przy zakupie olejów. Kaucja ta miałaby objąć między innymi rolników, którzy mogą mieć problem z terminowym zwrotem zużytego oleju i tym samym odzyskaniem kaucji. Taka polityka będzie generować dodatkowe koszty związane z prowadzeniem produkcji rolniczej.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że w chwili obecnej prowadzone są prace związane z przygotowaniem finalnej wersji zmiany przepisów w zakresie gospodarowania zużytymi olejami i związanej z nim dodatkowej opłaty kaucyjnej: „Analizujemy m.in. przekazane uwagi przedsiębiorstw zajmujących się obrotem produktami smarowymi/olejowymi, a także analizujemy wpływ pandemii COVID-19 na nasz projekt, m.in. w zakresie wprowadzenia kwestii ew. opłaty kaucyjnej (depozytowej). Analizowane są także szczegóły organizacyjne i techniczne związane z praktycznym wdrożeniem ww. rozwiązań w codziennym funkcjonowaniu wszystkich podmiotów, którzy mają do czynienia z obrotem produktami smarowymi i olejem opadowym”.

Przyjęcie projektu ma być poprzedzone konsultacjami publicznymi, w tym z udziałem branży. Zakończenie prac nad projektem zostało wstępnie zaplanowane na III kwartał 2021 roku.

Przypomnijmy, że planowana kaucja w wysokości od 4,50 do 10 zł miałaby pobierana od każdego litra przy zakupie oleju, a zwracana w punkcie sprzedaży, wymiany smarów lub w warsztacie - tylko w sytuacji, jeśli użytkownik w ściśle określonym czasie od daty zakupu odda taką samą ilość zużytego oleju. W momencie, gdy czas ten minie, kaucja by przepadała. Spowoduje to wzrost cen olejów w granicach od 10% do nawet 30%.

Opłata ta nie dotyczyłaby warsztatów i serwisów, a jedynie odbiorców indywidualnych, więc w tym również rolników, którzy często samodzielnie wymieniają olej w swoich maszynach. W ciągniku rolniczym samego oleju silnikowego może być kilkanaście litrów, a przecież jest w nim jeszcze przekładnia skrzyni biegów i cały układ hydrauliczny, gdzie ilość używanych olejów mierzy się w dziesiątkach litrów.

Niejednokrotnie bywa tak, że przeglądy w ciągnikach rolniczych wiążą się potrzebą dokonania wymiany olejów dwa lub więcej razy rocznie. W takich przypadkach rolnicy nie będą mogli spełnić warunków koniecznych do zwrotu pobranej kaucji. Wówczas kaucja przepadnie bezpowrotnie, co w znaczący sposób podniesie koszt związany z prowadzeniem produkcji rolniczej.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Udostępnij:

Skomentuj