21,3°C

reklama
reklama
ASF rozprzestrzenia się w łódzkiem – izby rolnicze apelują o zwiększenie odstrzału dzików fotolia

ASF rozprzestrzenia się w łódzkiem – izby rolnicze apelują o zwiększenie odstrzału dzików

Napisał  Lip 16, 2021

Afrykański Pomór Świń dotarł na teren powiatu wieruszowskiego. Dla wielu producentów trzody chlewnej oznacza to dodatkowe utrudnienia związane ze skupem świń oraz obawę o swoje stada. Izby rolnicze zaapelowały do wojewody o znaczne zwiększenie odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa łódzkiego.

Afrykański Pomór Świń budzi wiele obaw ze strony rolników. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie związane ze skupem świń, cenę za skup, a także sprzedaż zbóż, ponieważ już teraz pojawia się problem, który spotęguje się po żniwach. Od 5 czerwca 2021r. na mocy decyzji Komisji Europejskiej, powiat wieluński znalazł się w strefie niebieskiej.

Dla rolników wiąże się to z pewnymi utrudnieniami. W momencie sprzedaży trzody chlewnej będą musieli spełnić kilka wytycznych i uzyskać pozwolenie Powiatowego Lekarza Weterynarii. To również utrudnienie z przemieszczaniem świń na obszarach objętych ograniczeniami.

W celu ograniczenia rozprzestrzenia się ASF izby rolnicze zaapelowały do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o zwiększenie odstrzału sanitarnego dzików. Ponadto izby domagają się podania dokładnego terminu wypłaty odszkodowania przez służby weterynaryjne w przypadku wybicia zwierząt w strefach z ASF, a także uruchomienia skupu interwencyjnego trzody chlewnej z terenów graniczących z obszarami zagrożonymi ASF.

(rpf) jp / Źródło: IRWŁ

Udostępnij:

Skomentuj