21,3°C

reklama
reklama
Indeks cen produktów mlecznych FAO uległ obniżeniu fotolia

Indeks cen produktów mlecznych FAO uległ obniżeniu

Napisał  Lip 19, 2021

Po trwającym od czerwca 2020 roku utrzymującym się trendzie wzrostowym, indeks cen produktów mleczarskich uległ obniżeniu. Największe obniżki dotyczą masła oraz pełnego mleka w proszku.

W czerwcu bieżącego roku wskaźnik wyniósł średnio 119,9 punktu i był o 1% niższy niż w maju 2021 roku, ale o 22% wyższy niż w czerwcu ubiegłego roku. Obniżenie indeksu cen produktów mleczarskich spowodowany był głównie spadkiem notowań wszystkich produktów mlecznych, które reprezentowane są w indeksie.

Największe obniżki dotyczyły cen masła i wynikały ze znacznego spadku importu oraz niewielkich zapasów tego tłuszczu w Unii Europejskiej. Drugim produktem, którego ceny odnotowały znaczy spadek było pełne mleko w proszku.

Spadek ten spowodowany był mniejszymi zakupami ze strony Chin i ograniczonym popytem na dostawy spot. Rynek spotowy to taki, w którym m.in. towary i surowce są sprzedawane „od ręki”, w transakcjach kasowych, i dostarczane bezpośrednio kupującemu.

Terminem spot określa się również aktualną cenę towarów i surowców, a także operacje handlowe dokonywane w trybie natychmiastowym, a nie w odroczonym. Niższy popyt importowy na ser i odtłuszczone mleko w proszku, przy wyższym eksporcie z głównych regionów produkcyjnych, przyczynił się do spadku notowań cen tych artykułów na rynku międzynarodowym.

(rpf) jp / Źródło: PFHB

Udostępnij:

Skomentuj