logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

13.7°C

Ostatni dzwonek żeby się przeszkolić! fotolia

Ostatni dzwonek żeby się przeszkolić!

Napisał  Kwi 04, 2016

Pracy w polu coraz więcej, warto więc sprawdzić póki jeszcze czas czy załatwiliśmy tzw. sprawy papierowe. Opryskiwacz przygotowany do sezonu, a czy aby na pewno zaświadczenie uprawniające do wykonywania zabiegów ochrony roślin jest ważne?

Często dzieje się tak, że dopiero nieoczekiwana kontrola uświadamia rolnikowi, że o tym zapomniał. Ważność tych zaświadczeń wynosi 5 lat. Wydaje się, że ostatnie szkolenie było niedawno, a tym czasem… czas szybko płynie. W przypadku wykonywania zabiegów ochrony roślin bez aktualnego zaświadczenia o ukończonym szkoleniu skutkuje w najlepszym wypadku mandatem karnym, a w gorszym obcięciem dopłat.

Sezon zimowy i wiosenny to okres, w którym niemal w każdym powiecie odbywają się tego rodzaju szkolenia. Są one prowadzone przez upoważnione do tego jednostki. Aktualnie obowiązują dwa typy tego rodzaju szkoleń. Podstawowe (dwudniowe – 14 godzin) dla osób, które ubiegają się o takie uprawnienia po raz pierwszy oraz uzupełniające (jednodniowe – 7 godzin) dla odnawiających uprawnienia.

Posiadacz takiego zaświadczenia oprócz możliwości stosowania środków ochrony roślin uzyskuje uprawnienia do zakupu środków ochrony roślin dla producentów profesjonalnych, a więc dostęp do znacznie większej palety preparatów niż producent nieprofesjonalny (uprawiający rośliny wyłącznie na własne potrzeby).

Warto zatem zapytać miejscowych doradców rolnych, pracowników gmin czy sołtysów, zajrzeć na tablicę ogłoszeń w jednostkach obsługujących rolnictwo, może gdzieś w okolicy jest jeszcze organizowane takie szkolenie.

[RG]

reklama