4.3°C

Rostselmash RSM 1403 - rosyjska sieczkarnia z klimatyzacją i lodówką fot. Rostselmash

Rostselmash RSM 1403 - rosyjska sieczkarnia z klimatyzacją i lodówką

Napisał  Paź 11, 2017

Rosyjski gigant produkcji maszyn rolniczych Rostselmash, który wchodzi na polski rynek za pośrednictwem firmy Korbanek Sp. z o.o. z Tarnowa Podgórnego, proponuje najnowszą sieczkarnię RSM 1403, przystosowaną do pracy z przystawkami niezbędnymi do przygotowania kiszonek.

Sieczkarnia napędzana jest dieslowskim, sześciolitrowym silnikiem Mercedesa o mocy 510 KM, wyposażonym w reduktor do napędu pompy i systemu hydraulicznego oraz sprzęgła, pozwalającego na zdejmowanie mocy dla zespołów roboczych  bezpośrednio z wału korbowego silnika, bez dodatkowego obciążenia.   

Sieczkarnia może być wyposażona w podbieracz R3000 (do przygotowania sianokiszonki, bębnowo – grabiowy o szerokości 3 m), heder rotorowy do kukurydzy Kemper 445 (z kombajnów Don 680M i RSM1401/1403 o szerokości roboczej 4,5 m), podobny heder, ale typu Kemper 460 Plus (szerokość robocza 6 m), heder do zbioru traw (do cięcia traw do wysokości 1,5 m, szerokość robocza 5 m), podbieracz Up 300R (do przygotowania siana, szerokość 3 m), heder do zbioru kukurydzy na kiszonkę Grass Header 600 (zasadniczo do zbioru cienkołodygowych traw, z rotacyjnym aparatem tnącym, szerokość robocza 6 m).

Sieczkarnia ma aparat rozdrabniający z bębnem o średnicy 630 mm i częstotliwości obrotów 1200 obr/min.

Aparat wyposażony jest w automatyczny system ostrzący noże bębna. Konstruktorzy zauważyli bowiem, że podczas pracy na stępionych już ostrzach straty energii sięgają 30%, dlatego zapewnienie ostrych noży (dwudziestu czterech, ułożonych w układzie V) skutkuje zwiększeniem wydajności urządzenia, zaoszczędzeniem paliwa i poprawą warunków pracy operatora. System pozwala na ostrzenie noży oraz na ustawienie luzów między nożami i stalnicą bez potrzeby opuszczania miejsca roboczego.

Rostselmash podaje, że kolejnym atutem sieczkarni jest bezpośredni napęd aparatu rozdrabniającego, który powoduje, że moment obrotowy przekazywany jest bezpośrednio z silnika do aparatu rozdrabniającego, z minimalnymi zaledwie stratami, co pozwala na pełne wykorzystanie mocy silnika do procesu technologicznego i zaoszczędzenie paliwa. Sieczkarnia ma też czterowalcowy aparat zasilający, z czterema prędkościami podania masy i czterema długościami cięcia.

Między przednimi górnymi i dolnymi walcami, w położeniu bazowym notuje się odległość 24 mm, co wpływa na większą wydajność i dokładność pracy detektora metalu i kamieni – urządzenia z automatycznym załączaniem.

Wreszcie sieczkarnia posiada też uniwersalny system dodawania konserwantów – skoncentrowanych w przedziale od 3 do 6 litrów na godzinę (aparat ma dwa baki po pięć litrów) i jednocześnie - rozwodnionych konserwantów, w przedziale od 10 do 300 litrów w ciągu godziny (bak dla rozwodnionych konserwantów ma pojemność 390 litrów i do tego wyposażony jest w czujnik).

Operator sieczkarni pracuje w przestronnej kabinie serii Comfort Cab, z dodatkowym siedzeniem, klimatyzacją i lodówką, nie mówiąc już o podstawach – systemem monitorowania Adviser III i wygodnym rozłożeniem elementów systemu sterowania. Firma zapewnia, że operator nie tylko nie męczy się, ale nawet nie słyszy szumu towarzyszącego pracy.

(rtr) Paweł Okoński

reklama