logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Fendt 313 Vario – komfort w polu i na drodze fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Fendt 313 Vario – komfort w polu i na drodze

Napisał  Paź 14, 2017

Firma Fendt często postrzegana jest jako synonim najbardziej zaawansowanej technologii. Wysoka jakość wykonania i niezawodność ciągników sprawia, że są one znane na całym świecie. Czy Fendt 313 Vario także okaże się hitem? 

W czasie prezentacji w Bednarach, na stoisku marki pojawiła się dużo mówiąca zapowiedź, że 313 Vario oferuje wszystko, co tylko oczekują jego użytkownicy. 

Ciągnik zaprojektowany ma być do ciężkiej pracy, którą wykonuje, w każdym przypadku zapewniając operatorowi komfort pracy.

Seria 300 Vario charakteryzuje się według materiałów prasowych mocą maksymalną od 113 do 142 KM i momentem obrotowym do 596 Nm przy 1550 obr/min., do tego ma wydajną hydraulikę, bezstopniową przekładnię Vario ML75, a maksymalny wydatek pompy w wersji Power wynosi 84 l/min., i w wersji Profi – 110 l/min. Prezentowany w Bednarach model 313 Vario, najsilniejszy reprezentant serii, ma silnik o mocy 97 kW / 133KM, i o pojemności 4,4 l.

Ciągnik wyposażony jest w ładowacz czołowy Fendt CargoProfi, z inteligentnymi funkcjami, którego pracę można monitorować dzięki panoramicznej szybie przedniej kabiny VisioPlus, nawet wówczas, gdy ładowacz jest podniesiony.

Jednocześnie układ hydrauliczny o dużej wydajności (pompa sterująca Load-Sensing umożliwia utrzymanie niskiej prędkości obrotowej silnika, i sprzyja oszczędności paliwa nawet przy ciężkich pracach) pozwala na wykonywanie szybkich ruchów podczas podnoszenia i gwarantuje precyzję pracy ładowacza, niezależnie od prędkości obrotowych silnika. 

Dodajmy, że ładowność ciągnika wynosi ponad 3,5 tony. Przy okazji: system kontroli przedniego TUZ sprzyja wykorzystaniu np. kosiarki czołowej na użytkach zielonych, osprzętu do ściółkowania, czy pługa śnieżnego, słowem – urządzeń dopasowujących się do nierówności podłoża. 

Na „trzysetkach” zabudowano kabinę VisioPlus, zapewniającą bardzo dobrą widoczność i sporo przestrzeni dla operatora. Przednia szyba nie jest podzielona słupkiem i zachodzi na dach, dając widok w kącie 77 stopni. Opcjonalnie jednak – na życzenie użytkownika - szyba przednia może być podnoszona i dzielona. Pole przeszklonej powierzchni wynosi 6,2 mkw, co zapewnia pełną widoczność wokół kabiny. Z prawej strony można opcjonalnie zainstalować dodatkowe drzwi.

Kierowca korzysta z automatycznego układu prowadzenia, będzie też zadowolony z prostej obsługi, którą zapewnia VarioCenter z terminalem Vario7’’ i pakietem opcji VarioGuide, jak również z wielofunkcyjnego joysticka z dziesięcioma programowalnymi przyciskami do obsługi kompatybilnych z ISOBUS narzędzi. 

Nie odczuje przy tym wibracji, minimalizowanych przez mechaniczne zawieszenie kabiny - lub zawieszenie pneumatyczne dostępne w wariantach wyposażenia Profi i ProfiPlus, wówczas z funkcją samopoziomowania z tyłu. Zamontowany w kabinie dach lukowy może sprzyjać wentylacji, choć oczywiście ciągnik, jak przystało na współczesne konstrukcje, ma wbudowaną klimatyzację – w wersji Power sterowaną ręcznie, a w Profi i ProfiPlus – automatyczną. Kierownica może być regulowana pod względem wysokości i nachylenia

Ciągnik może jechać po drodze z prędkością 40 km/godz. przy mniejszej prędkości obrotowej (1700 obr./min.), będąc odpornym na nierówności dzięki samopoziomującemu zawieszeniu osi przedniej, zapewniającemu optymalny poziom komfortu jazdy. 

Automatyczny napęd na cztery koła sterowany jest przez czujniki uwzględniające kąt skrętu i prędkość, a optymalnej zwrotności sprzyja udoskonalony układ kierowniczy VarioActive. 

Wytrzymała odlewana półrama poradzi sobie z masą całkowitą 8.500 kg i obciążeniem przekraczającym 3.500 kg. Zainstalowano na niej silnik, zespół chłodnic, przedni TUZ i WOM, i przednią oś. Miejsce, które zaoszczędzono stosując półramę, wykorzystano na wspomniane nowe zawieszenie przednie z wahaczem wzdłużnym.

Niewielka szerokość półramy sprzyja też optymalnemu kątowi skrętu, czyli większej zwrotności.  Z kolei ramiona dolne przedniego TUZ-a, można składać blisko ciągnika, uzyskując w ten sposób przestrzeń dla ładowacza czołowego. 

(rtr) Paweł Okoński

reklama