16.2°C

Sapphire VT2 - unikalny opryskiwacz samojezdny fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Sapphire VT2 - unikalny opryskiwacz samojezdny

Napisał  Paź 25, 2017

FarmGEM LTD oferuje swoim klientom najwyższej jakości sprzęt rolniczy do precyzyjnych zabiegów ochrony roślin.

W swojej ofercie, brytyjska firma posiada też opryskiwacze samojezdne, które cieszą się coraz większą popularnością. Jednym z nich jest Sapphire VT2, który był prezentowany przez FarmGEM LTD podczas tegorocznego Agro Show, który odbyło się w drugiej połowie września w Bednarach. 

Jest to unikalne urządzenie znajdujące zastosowanie na plantacjach kukurydzy, słonecznika, rzepaku, bawełny, a nawet choinek świątecznych. 

Projektanci maszyny zastosowali w niej hydrauliczną regulację rozstawu kół, dzięki czemu można zmienić go z 2,1 metra na 3,2 metra, bez konieczności zatrzymywania maszyny.

Dwuzbiornikowy układ cieczy opryskowej o pojemności 4000 litrów umożliwia zamontowanie zbiorników w jednej linii z kołami opryskiwacza. Podczas regulacji rozstawu kół, zbiorniki przemieszczają się razem z osiami, dzięki czemu unika się niszczenia upraw i zapewnia doskonałą stabilność, pomimo tego, że prześwit nad opryskiwanymi roślinami wynosi 2 metry.

Opryskiwacz posiada także uniwersalną konsolę sterowniczą, która jest w pełni zintegrowana z prostym w obsłudze joystickiem sterującym. Umożliwia ona między innymi zmianę funkcji podczas oprysku, czy kontrolę kierunku i prędkości jazdy maszyny.

Rozkładanie i rozkładanie belki opryskiwacza, także odbywa się poprzez wykorzystanie konsoli sterowniczej z joystickiem. 

Równie unikalnym rozwiązaniem jest system przewodów rurowych MAXImizer, który daje możliwość  rozcieńczania środka chemicznego w opryskiwaczu.

Ograniczona ilość przewodów giętkich pozwala na zmniejszenie strat środka chemicznego, który pozostaje niewykorzystany w opryskiwaczu po zakończeniu oprysku oraz ogranicza ilość wody potrzebnej do czyszczenia systemu oraz przyspiesza proces i pozwala zaoszczędzić cenny czas podczas oprysku.

Oprócz systemu rurowego MAXImizer, Sapphire posiada także system Fingertip. Jest on systemem kontroli cieczy opryskowej i umożliwia sterowanie systemem przewodów rurowych opryskiwacza bezpośrednio z fotela kierowcy. Pozwala on na ograniczenie strat środków chemicznych oraz zwiększenie wydajności pracy, ponieważ upraszcza mycie i płukanie maszyny.

Wszystkie funkcje maszyny kontrolowane są przez wielofunkcyjny komputer MULLER Elektronik. 

Operator, który chciałby mieć bardziej zaawansowane rozwiązania w swojej maszynie, może skorzystać z komputera Terminal Muller BASIC.

(rtr) Krzysztof Przepióra

reklama