14°C

Nietypowy ciągnik o dużej mocy - Claas Xerion 4000 fot. Claas

Nietypowy ciągnik o dużej mocy - Claas Xerion 4000

Napisał  Lis 01, 2019

Choć różni się od ciągników rolniczych rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka jako popularne „traktory”, i wygląda raczej jak wielka rama podwozia z imponującymi kołami i małą kabiną kierowcy, Xerion 4000 Claasa formalnie jest ciągnikiem.

I w praktyce może spełniać role klasycznego ciągnika, choć bardziej jest nośnikiem – bazą pod specjalistyczne tymczasowe zabudowy sprzętowe. Jego unikalne właściwości jezdne i siła sprawiają, że jest faktycznie ciekawą propozycją dla dużych gospodarstw rolniczych i firm usługowych.

Xeriona – choć wcześniejszy model 500 - Claas zaprezentował jeszcze w 2014 roku – na Agrotechu, gdzie maszyna była jednym z ciekawszych eksponatów wystawy. Teraz, na ostatnim Agro Show w Bednarach, imponujący Xerion 4000  Saddle Trac otwierał tegoroczny program ofertowy Claasa.

Ciągnik nazwany jest tu nośnikiem ciężarów. W czystej postaci wygląda faktycznie jak rama podwozia z silnikiem i wielkimi kołami o równej średnicy, czekająca na dostawienie maszyn. Rozstaw osi kół wynosi 3,6 metra, przy czym długość całkowita, liczona od krawędzi kabiny operatora z przodu, do podnośnika z tyłu – już blisko 7,6 metra! Każda z dwóch kierowanych osi może przenieść obciążenie po 15 ton, co w połączeniu z niewielkim rozstawem daje – jak zapewnia Claas – wiele możliwości doczepiania maszyn.

Ten Xerion napędzany jest silnikiem Mercedes – Benz OM 470 LA o mocy maksymalnej 435 KM, ma bezstopniową przekładnię ZF-Eccom, pełną ramę i przykręcane belki poprzeczne, hydrauliczną blokadę osi wahliwej i obracany tylny podnośnik, umożliwiający pracę z maszynami roboczymi (zawieszonymi trzypunktowo) i pozwalający na pracę w psim chodzie. Ten ostatni tryb pracy powoduje, że koła drugiej pary patrząc w kierunku jazdy, nie wjeżdżają w ślady pierwszej pary, a dzięki temu nie ugniatają dodatkowo gleby. Moc hydrauliki wynosi 90 kW z maksymalnym wydatkiem 250 l/min. Ciągnik ma napęd stały na wszystkie koła i osiąga prędkość maksymalną na poziomie 50/40 km/godz. Warto zaznaczyć, że silnik spełnia normę emisji spalin Stage IV (Tier 4).

A mówiąc o kołach: oprócz pojedynczego ogumienia, można go wyposażyć w opony bliźniacze – w sumie więc osiem sztuk, i wówczas stosowane są jedno- lub dwuczęściowe wkłady dystansowe.

Duża przestrzeń montażowa za kabiną postawiona nad przednią osią, daje pole do popisu producentom sprzętu rolniczego, który dzięki Xerionowi zyskuje na mobilności i możliwości użycia tam, gdzie dotąd na holu nie zawsze mógł być stosowany. Przykładowym zastosowaniem jest montaż zbiornika i aparatury do aplikacji substratów.

Claas zapewnia, że „ciężarowiec” równie dobrze sprawdzi się też w połączeniu z maszynami do nawożenia, czy do siewu. Jak podaje, „nabudowany zbiornik ziarna mieszczący do 13.000 l wyraźnie zwiększa dzienną wydajność siewu i nawożenia przez zmniejszenie czasu napełniania”, a z „uniwersalnym rozsiewaczem staje się kompaktową i zwrotną maszyną samobieżną do pól o każdej powierzchni”.

Maszyna ma komfortową kabinę, tłumiącą hałas emitowany i tak na niskim poziomie maksymalnie 69 decybeli, a operator ma do dyspozycji m.in. ergonomiczny podłokietnik, wielofunkcyjny uchwyt CMOTION (umożliwia obsługę trzema palcami, a zarówno podłokietnik i uchwyt są tak skomponowane, by ramię operatora i jego dłoń spoczywały na nich wygodnie, bez naprężeń), i system Telematics zbierający i eksponujący wszystkie potrzebne dane eksploatacyjne dla profesjonalnej dokumentacji. Będzie też dobrze widział bezpośrednie otoczenie w warunkach nienajlepszego oświetlenia np. wieczorem, bo Xerion przenosi baterię do dwunastu reflektorów z przodu i z tyłu.

(rtr) PO

reklama