23.1°C

reklama

Jak przygotować opryskiwacz na zimowe mrozy?

Napisał  Lis 23, 2019

Opryskiwacze są urządzeniami sezonowymi. Kiedy późną jesienią zakończą się ostatnie opryski, aż do wiosny pozostają nieużywane. Rolnicy muszą zatem chronić swój sprzęt przed mrozem, aby wiosną kolejnego roku, spełnił on swoją rolę.

Zasada jest dość prosta: Po ostatnim zabiegu polowym i przed pierwszymi ujemnymi temperaturami, konieczne jest oczyszczenie opryskiwacza z resztek mieszaniny roboczej. 

Kiedy to robić? Dokładna data uzależniona jest od poszczególnego gospodarstwa i zależy w dużej mierze od płodozmianu i warunków strukturalnych. 

Zimowanie opryskiwacza rozpoczyna się od wyczyszczenia urządzenia ochrony roślin - zawsze zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki. Oznacza to, że rolnik czyści i całkowicie opróżnia urządzenie na polu lub podczas mycia na bezpiecznych stanowiskach bioremediacyjnych.

Druga praktyka dozwolona jest tylko wtedy, gdy zanieczyszczenia w wodzie są neutralizowane w systemach bioremediacji (np. Biobed, Phytobac, Biofilter, Biomassbed), czy też opartych na odparowaniu wody systemach dehydratacji (np. Heliosec czy Osmofilm). Gwarantuje to, że wody powierzchniowe pozostaną wolne od pestycydów.

Po oczyszczeniu maszyny ze środków chemicznych, warto przepłukać ją jeszcze wodą, a następnie w miarę możliwości usunąć ją ze zbiornika i części maszyny. 

Jak chronić opryskiwacz przed mrozem? Najlepiej jest wypełnić zbiornik płynem niezamarzającym, ponieważ nie tworzy on piany, zapobiega powstawaniu osadów i korozji, a także sprawia, że części plastikowe i gumowe maszyny są chronione w ujemnych temperaturach.

Powinniśmy pamiętać o tym, aby używać wysokiej jakości płynów przeciw zamarzaniu, sprawdzać jego skład i postępować zgodnie z instrukcjami użytkowania. Kupowanie gotowych płynów nie jest konieczne, ponieważ można także zainwestować w koncentraty i przygotować własną mieszaninę według zaleceń producenta.

Po wlaniu mieszaniny, konieczne jest uruchomienie opryskiwacza i upewnienie się, że płyn dotarł do wszystkich spryskiwaczy. Pozostawiona w takim stanie maszyna, z pewnością z pewnością dobrze przejdzie przez okres niskich temperatur, a my pozbędziemy się problemów związanych z zamarznięciem i zniszczeniem pompy, zaworów i innych jej elementów.

(rtr) KP

reklama