logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Opryskiwacz Kuhn Lexis 3000 zaprezentowany na Agritechnice fot. Paweł Pąk

Opryskiwacz Kuhn Lexis 3000 zaprezentowany na Agritechnice

Napisał  Gru 23, 2017

Prezentowany na polskiej Polagrze, jak i na niedawno zakończonych targach Agritechnica w Hanowerze, opryskiwacz Kuhn Lexis 3000 zbiera dobre recenzje użytkowników.

Nieco mniejszy następca Metrisa 2 przewozi trzy tysiące litrów cieczy użytkowej, do tego posiada belki aluminiowe o rozpiętości od 18 do 24 (według danych technicznych nawet do 28) metrów, i – jak zapewnia producent – dobrze łączy wysokie parametry użytkowe z intuicyjną, wygodną obsługą. Kuhn tym samym przedstawia go jako maszynę prostą, ale skuteczną i spełniającą wymagania użytkowników.

Zamontowane w Lexisie belki aluminiowe mają grubsze przekroje niż ich stalowe odpowiedniki w innych opryskiwaczach, nie korodują, a w czasie pracy mają mniejszą bezwładność. W czasie transportu nie sprawiają kłopotów, bo w ich konstrukcji uwzględniono system kompaktowego składania. Systemy zawieszenia belki polowej z cięgnami TRAPEZIA lub EQUILIBRA sprzyjają zresztą nie tylko bezpiecznemu transportowi, ale stabilności pracy w ogóle. Przewody cieczowe wykonano ze stali nierdzewnej

Dodajmy, że w tym opryskiwaczu można zastosować ogumienie o różnych wysokościach i szerokościach (standardowe to 9.5 x 48), a samo urządzenie ma niewielkie, wręcz kompaktowe rozmiary: odległość od osi jezdnej do zaczepu dyszla wynosi 4.05 m. W efekcie zapewnione są łatwe prowadzenie i mniejsze uszkodzenia roślin na uwrociach. Uwaga – hamulce pneumatyczne lub hydrauliczne są w opcji, a nie w standardzie.

Ciecz do oprysku przewożona jest w zbiorniku z polietylenu o pojemności 3 tys. litrów (dokładnie - 3150 litrów), z zewnętrznym wskaźnikiem poziomu cieczy - z pływakiem. Przy okazji: zbiornik na czystą wodę ma pojemność 320 l, a na wodę do mycia rąk – 20 litrów.

Dawka oprysku regulowana jest elektronicznie, w zależności od prędkości jazdy zespołu. Przepływem cieczy sterują zawory z silnikami elektrycznymi.

Opryskiwacz w czasie ubiegłorocznej premiery prezentowany był w wariancie z komputerem VISIOREB z kolorowym monitorem, pozwalającym na wizualizację oprysku i z systemem sterowania sekcjami GPS Section Control. Obecnie Kuhn zapewnia w konfiguracji sterowniki elektroniczne RPB, REB3, VISIOREB lub CCI ISOBUS. Szczególnie ten ostatni terminal pozwala na pełne korzystanie z aplikacji rolnictwa precyzyjnego.

Lexis 3000 posiada też nowy rozwadniacz, ułatwiający bezpieczną obsługę, szczególnie na etapie płukania. Producent zapewnia też, że praca z opryskiwaczem nie sprawia operatorowi żadnych kłopotów, a jej rozpoczęcie wymaga obsługi tylko dwóch głównych zaworów. W efekcie operator wykonuje na początku mniej czynności niż w przypadku innych opryskiwaczy, i to o 30-50%!

Pod ręką ma zresztą panel obsługi zaworów z kierownicami MANUSET, a centralny punkt obsługi serwisowej zapewnia dobry dostęp do filtrów i pompy. Operator ma dodatkowo do dyspozycji podwójny schowek, w których może ulokować np. ubranie robocze.

Lexis 3000 ulokowany jest na ramie z walcowanej stali z równoległobocznym podnośnikiem belki polowej, z nogą podporową i trzypozycyjnym, regulowanym dyszlem. Zaczep ma długość od 1.5 m do 2.25 m. Pracę zapewnia pompa tłokowo-membranowa PM 280 (opcjonalnie PM 170) o wydatku  280 l/min (170 l/min jako opcja)

(rtr) Paweł Okoński

reklama