10.1°C

Ponad 140 lat działalności Kvernelanda fot. Kverneland

Ponad 140 lat działalności Kvernelanda

Napisał  Sty 18, 2018

Norweski producent maszyn rolniczych - firma Kverneland świętowała w minionym roku 140 lat swojego istnienia.

Geneza firmy, która z jednoosobowej działalności stała się jedną z najbardziej znanych marek na świecie, sięga roku 1877. Innowacyjne rozwiązania zastosowane przez Kvernelanda sprawiły, że odegrał on znaczącą rolę w mechanizacji rolnictwa na całym świecie.

Aktualnie grupa Kverneland jest właścicielem następujących marek: Kverneland, Rau, Accord, Vicon i Taarup.

Przełomowym okresem w historii firmy był rok 1957 roku, kiedy to pierwsza sieczkarnia Taarup została przetestowana na polu lucerny w Hverringe Estate Farm. Licencja i prawa do produkcji zostały przekazane z USA, a po drobnych poprawkach i modyfikacjach, sieczkarnia była gotowa do produkcji.

Moment, w którym na rynku pojawił się Taarup S-1500, oznaczał jedno - początek szybkiego rozwoju firmy.

Taarup początkowo trafił na rynek duński, ale z biegiem czasu był eksportowany do wszystkich zakątków świata. Asortyment firmy poszerzył się również o nowe maszyny, takie jak precyzyjne rozdrabniacze do kosiarek, kosiarki dyskowe, zgrabiarki karuzelowe i przetrząsacze rotacyjne.

Sieczkarnie Taarup były jednak dominującym produktem firmy przez ponad 45 lat.

Firma znana była również z kosiarek, a pierwsza kosiarka dyskowa Taarup została wprowadzona na rynek w 1968 roku. Taarup TS 1650 oferował wówczas szerokość roboczą wynoszącą 1,68 metra.

W ciągu 140 lat grupa Kverneland wprowadziła wiele innowacji i odniosła szereg sukcesów. Producent jako pierwszy zaprezentował światu kosiarkę dyskową ze spulchniaczem oraz zupełnie nową, potrójną koncepcję koszenia zastosowaną w modelu Kverneland Taarup 5090.

(rtr) Krzysztof Przepióra, Kverneland

reklama