9,6°C

reklama
banner_750x90
reklama
1/3

Agregaty uprawowo - siewne przed sezonem cz. I

Napisał  Lut 02, 2019

Wraz z kończącą się zimą coraz częściej będziemy się przyglądać agregatom uprawowo-siewnym jakie są dostępne na polskim rynku. Oto przykłady takich dwóch maszyn.

Firma z Kutna Skotarek oferuje takie maszyny, które doskonale spulchniają ścierniska i przygotowują rolę do siewu po wykonanej orce lub głęboszowaniu. Agregaty uprawowe firmy Skotarek składają się z dwóch członów: z brony wyposażonej w zęby ostre i redlicowe oraz z dwóch wałów, z których jeden ma struny prawo-, a drugi lewoskrętne.

Wały strunowe są osadzone w ramach na łożyskach. Wał przedni ułożyskowany ma średnicę 320 mm natomiast wał tylny tradycyjny strunowy 320 mm z płaskownika o grubości 8 mm. Wał strunowy 320 mm z 8 rur grubościennych o średnicy 320 mm , a także wał rurowy pełny tzw. Packer.

W tylnej części agregatu znajdują się dwa siłowniki do zawieszenia siewnika. Rama wykonana jest z kształtowników, natomiast wał strunowy wykonany jest z płaskowników lub rur grubościennych. Agregat wyposażony jest w dwa rzędy zębów sprężynowych z płynną regulacją głębokości , wydźwig hydrauliczny do siewnika oraz automatyczną belkę zaczepową. Gdy szerokość robocza agregatu wynosi 2,5 mb wydajność dochodzi do 2,1 ha/h, a przy szerokości maksymalnej 4 m wydajność wynosi dochodzi do 3,2 ha/h.

Firma Staltech z Przedborza w woj. łódzkim oferuje Agregaty uprawowo-siewne z serii BRONA.

Agregat uprawowo-siewny BRONA T27S (2,7m) może być wykorzystywany do uprawy i doprawiania roli na wszystkich typach gleb pod zboża i warzywa. Stosowanie tych agregatów może z powodzeniem zastąpić orkę.

Praca agregatu oparta jest na dwóch rzędach talerzy, z wysokogatunkowej stali borowej o średnicy 510 mm z systemem amortyzującym w postaci wałków gumowych, które służą między innymi do spulchniania gleby po orkach zimowych, kultywatorowania ściernisk itp. Maszyna posiada uniwersalny system zaczepu dla II i III kat. Zawieszenia, wał tylni rurowy o średnicy 500 mm +oraz ekrany boczne. Maszyny przystosowane są również do współpracy z siewnikiem o szerokości roboczej: T27S – 2,7m i T30S – 3m.

(rtr) TK

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama