9,5°C

reklama
banner_750x90
reklama
1/5

Agregaty uprawowo-siewne przed sezonem cz. II

Napisał  Lut 03, 2019

W drugiej części naszego przeglądu agregatów uprawowo-siewnych przed sezonem prezentujemy kolejne dwie maszyny.

Firma Junkkari Polska oferuje uniwersalny agregat uprawowo-siewny o budowie modułowej Maestro Plus. Maszyna wysiewa ziarno i precyzyjnie wymierzoną ilość nawozu mineralnego do tej samej bruzdy przez jedną redlicę, a dodatkowo do tradycyjnego zastosowania maszyny można założyć oddzielne ząbkowane redlice tarczowe do nawozu.

Co ciekawe, przy wykorzystaniu jednej redlicy do wysiewu wszystkich materiałów w tym modelu agregatu uprawowo-siewnego można jednocześnie wysiewać materiał siewny oraz nasiona roślin wiążących azot. Maszyna jest tak skonstruowana by bardzo precyzyjnie dobierać odpowiednią głębokość siewu i zachowywać podsiąkanie wody , które utrzymuje stabilny poziom wilgotności całkowitej w glebie dzięki czemu rośliny wzrastają równomiernie.

Producent wyposażył każdy zespół wysiewający w dwa osobne wałki kołeczkowe, dzięki temu można precyzyjnie ustalać dawkę wysiewu od 1,5 kg /ha w górę. Agregat został wyposażony w samonośną ramę, do której można doczepiać różnego rodzaju urządzenia niezbędne w gospodarstwie. Głębokość wysiewu w maszynie regulowana jest poprzez korektę długości cylindra podnoszącego.

Redlice wyposażone są w bezobsługowe łożyska dzięki czemu wytrzymują obciążenia skręcające. Agregat posiada skrzynię o dużej pojemności co skraca czas napełniania jednocześnie zwiększając wydajność pracy , a nastawna przegroda wewnętrzna ułatwia zmianę stosunku pojemności pomiędzy nawozem i materiałem siewnym.

Z Maestro Plus może współpracować jedno i dwurzędowa włóka czołowa, brony czołowe z tarczami falistymi i płaskimi, a na zbiorniku maszyny można zamontować przystawkę do małych nasion oraz nawozu doglebowego. Nad całością czuwa komputer Wizard, który śledzi prędkość roboczą i dwukrotnie odczytuje obsianą powierzchnię . 

Jeden z najbardziej znanych fińskich producentów sprzętu rolnego, firma Vaderstad zaprezentowała nowy agregat uprawowo-siewny Carrier 420–1225.

Carrier to maszyna wielozadaniowa używana w różnych warunkach i odmiennych systemach uprawy w całej Europie. Model ten jest mocowany na trójpunktowym układzie zawieszenia i dostępny jest w szerokościach 3.0, 3.5 i 4.0 m. Jak zapewniali przedstawiciele firmy agregat zaspokaja potrzeby mniejszych gospodarstw, które dysponują ciągnikami małej i średniej. mocy.

Wszechstronna maszyna utrzymuje z łatwością zadaną głębokość pracy od 2 do 10 cm Podsiębiernie ustawione ramiona z dyskami i odpowiednio agresywny kąt ustawienia talerzy sprawiają, że nawet ciężka gleba poddaje się bez oporu. Dwa przejazdy a czasem jeden na głębokości od 5-7 cm wystarczają, aby gleba była dobrze przygotowana.

(rup) TK

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama