23.1°C

1/6

Nietypowe połączenie: koła i gąsienice w Claas Axion 900 Terra Trac

Napisał  Lis 16, 2017

Firma Claas – producent ciągników rolniczych, zaprezentowała na wystawie Agritechnica 2017 w Hanowerze pierwszy ciągnik półgąsienicowy z pełną amortyzacją, czyli Axion 900 Terra Trac. Maszyna zdobyła srebrny medal na tym ważnym dla rolnictwa wydarzeniu.

Claas deklaruje, że rozwiązanie tego typu pozwoli sprostać coraz większym wymaganiom rolników i przedsiębiorców co do wydajności polowej, większej elastyczności i, co najważniejsze, mniejszego nacisku na podłoże – co ma się doecelowo przekładać na wyższe plony.

To kolejny przykład gdy innowacyjna technika rolnicza może się przekładać na podwyższenie plonów.

Kluczowa w tym przypadku jest innowacja polegająca na integracji amortyzowanego podwozia TERRA TRAC, bazującego na technologii znanej dotychczas głównie z kombajnów, a teraz dostosowanego do wymagań ciągnika.

AXION 900 TERRA TRAC, który jest jeszcze prototypem, ma w przyszłości połączyć zalety ciągnika gąsienicowego pod względem trakcji i ochrony podłoża z bardziej komfortową charakterystyką jazdy typowego ciągnika.

Dzięki amortyzowanym pojedynczo rolkom, podwozie zapewnia zawsze maksymalną styczność z podłożem i również maksymalną powierzchnię przylegania. Rozwiązanie to pozwala Axionowi na wydajność na polu i komfortową jazdę również przy prędkości do 40 kilometrów na godzinę.

Firma Claas zapewnia, że zastosowanie połączenia gąsienic i kół w ciągniku pozwala zyskać następujące korzyści:
– bardzo wysokie moce uciągu i wydajność silnika dzięki wysokiej trakcji i minimalnemu poślizgowi, również podczas uprawy ciężkich gleb i przy niskiej prędkości
– ochrona gleby: duża powierzchnia przylegania zapobiega wnikaniu w glebę i jej ugniataniu
– niezawodność działania: duża mobilność również w trudnych warunkach dzięki możliwości wjazdu na grunty o mniejszej nośności
– wysoki komfort jazdy z prędkością do 40 km/h dzięki inteligentnej amortyzacji podwozia
– elastyczność dzięki bardziej kompaktowym wymiarom niż w przypadku maszyny z ogumieniem szerokim lub bliźniaczym

Ponadto zastosowanie w ciągniku dużego koła napędowego umożliwia przenoszenie wyższych momentów obrotowych, a przy większej powierzchni przylegania do podłoża AXION 900 TERRA TRAC jest węższy od maszyny z ogumieniem szerokim lub bliźniaczym.

Istotne jest też, że dzięki oddzielnej amortyzacji koła napędowego, koła jezdnego oraz rolek podporowych podwozie optymalnie dopasowuje się do powierzchni podłoża, a jak zapewnia producent, to właśnie dzięki dużej powierzchni przylegania AXION 900 TERRA TRAC może wydajnie przenosić siłę uciągu na podłoże przy maksymalnej trakcji.

(rtr) Paweł Pąk 

reklama