9,5°C

reklama
banner_750x90
reklama
Kuhn Venta LC Seedflex – precyzyjny siew niezależnie od rodzaju gleby fot. Tomasz Kodłubański

Kuhn Venta LC Seedflex – precyzyjny siew niezależnie od rodzaju gleby

Napisał  Kwi 06, 2019

Agregat uprawowo-siewny firmy Kuhn, składa się z brony obrotowej HR 304D, zestawionej z siewnikiem pneumatycznym Venta LC 3000 z sekcjami wysiewającymi Seedflex.

Venta LC Seedflex jest pneumatycznym siewnikiem rzędowym o szerokości roboczej wynoszącej trzy metry, wyposażonym w skrzynię nasienną o pojemności 1200 dm3. To zaawansowana technika rolnicza zaangażowana do stworzenia agregatu uprawowo-siewnego, którym można sprawnie i precyzyjnie przeprowadzić zabiegi agrotechniczne. Dawka wysiewu nasion jest regulowana w szerokim zakresie od 1,5 do 430 kilogramów na hektar.

Siewnik charakteryzuje się optymalnym stosunkiem masy do szerokości roboczej – średnie zapotrzebowanie mocy na 1 m tej szerokości wynosi 22–29 kW (30–40 KM). Nabudowany na bronę obrotową tworzy kombinację uprawowo-siewną Combiliner.

- 24 dwutalerzowe redlice wysiewające w tym siewniku, skutecznie penetrują glebę niezależnie od prędkości roboczej, usuwają resztki roślinne z rzędu wysiewu oraz precyzyjne umieszczają nasiona w glebie, niezależnie od jej rodzaju i stopnia zanieczyszczenia – mówi rolnik Jakub Witanowski.

Montowane na równoległoboku redlice są przesunięte względem siebie o 35 cm, co przystosowuje sekcje wysiewające do pracy na glebach zakamienionych i o dużej zawartości resztek pożniwnych.

- Dzięki temu przesunięciu talerzy oraz zamontowanemu na większym z nich poliuretanowego profilu gleba nie blokuje się między nimi – dodaje użytkownik.

Wykonane z hartowanej stali ramiona równoległoboczne redlic tworzą elastyczną i lekką, a zarazem trwałą konstrukcję, utrzymującą stałą głębokość siewu przy dużej prędkości roboczej.

Stabilne oparcie dla redlic zapewniają koła podporowe sekcji wysiewających. Centralna regulacja ich ustawienia umożliwia uzyskanie żądanej głębokości siewu. Wklęsły kształt kół ułatwia ich samooczyszczanie się z gleby.
W agregacie uprawowo-siewnym belka z redlicami wysiewającymi jest oparta na wale.

- Dzięki temu głębokość pracy redlic jest niezależna od położenia brony obrotowej, co gwarantuje stałą głębokość siewu w każdych warunkach roboczych – twierdzi rolnik.

Ponadto drgania brony nie są przenoszone na redlice, co jest szczególnie istotne przy pracy z dużymi prędkościami lub na glebach kamienistych.

(rtr) Tomasz Kodłubański

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama