17.6°C

New Holland T5.105 - wszechstronność i komfort pracy fot. Tomasz Kodłubański

New Holland T5.105 - wszechstronność i komfort pracy

Napisał  Mar 24, 2018

Seria ciągników New Holland T5 została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o średnioobszarowych gospodarstwach specjalizujących się w produkcji zwierzęcej.

Traktory te z powodzeniem mogą być wykrorzystywane również w gospodarstwach wielokierunkowych.

Wchodzący w skład nowej serii ciągników New Holland model T5.105 wyposażono w silnik F5C, rozwijający moc 79 koni mechanicznych. Jest to wyprodukowana przez firmę FTP Industrial turbodoładowana jednostka napędowa z systemem zasilania common rail o pojemności skokowej 3400 cm3. Zastosowano w nim technologię recyrkulacji schłodzonych spalin, spełniającą normy emisji Tier 4A.

Zastosowanie zaawansowanej techniki rolniczej pozwoliła na zwiększenie o 51% rezerwy momentu obrotowego nawet w najtrudniejszych warunkach pracy silnika umożliwia utrzymanie jego wysokiej mocy, a równocześnie oszczędza paliwo.

- To bardzo dobre i sprawne pod kątem zastosowań rolniczych silniki - mówi użytkujący ten ciągnik Waldemar Molakowski. Maksymalną moc rozwijają przy prędkości obrotowej 1900 obrotów na minutę. Również prędkość WOM 540 obr/min jest uzyskiwana przy prędkości obrotowej silnika 1900 obr/min, co zapewnia stałą wydajność, jeżeli narzędzia znajdują się pod obciążeniem.

Prędkość WOM 540 ECO odpowiada prędkości obrotowej silnika równej zaledwie 1535 obr/min, co sprzyja zmniejszeniu zużycia paliwa. Zastosowane w ciągnikach serii T5 silniki są przystosowane do zasilania 20-procentowym biopaliwem B20.

Ciągniki serii T5 są zaopatrzone w skrzynię Power Shuttle 12×12.

- Taka skrzynia doskonale nadaje się do zastosowań ogólnych, zapewniając optymalny zakres prędkości jazdy w pełnym obszarze roboczym. Przekładnia Power Shuttle 20×20 z biegami pełzającymi umożliwia poruszanie się ciągnika w szerokim zakresie prędkości, wynoszącym od 0,2 do 40 km/h - potwierdza użytkownik.

Trzy zakresy szybkości działania sprzęgła na ergonomicznej, zamontowanej na kolumnie dźwigni rewersora można z łatwością regulować. Zakres Soft przeznaczony jest do zastosowań polowych, takich jak zwijanie bel, zakres Medium – do standardowych prac, natomiast zakres High został opracowany specjalnie pod kątem zapewnienia niemal błyskawicznej zmiany kierunku podczas intensywnej pracy z ładowaczem.

Ciągniki serii T5 wyposażono w bardzo wydajny układ hydrauliczny o wiodącym w tym segmencie mocy przepływie łącznym sięgającym 127 litrów na minutę, co sprawia, że z powodzeniem mogą one współpracować z maszynami o najbardziej zaawansowanych napędach hydraulicznych, do których należą m.in. prasy zwijające.

- W układzie hydraulicznym zastosowano dodatkowo specjalna pompę układu kierowniczego o maksymalnym natężeniu przepływu rzędu 43 litrów na minutę, co sprawia, że kierujący bez problemów może kierować maszyną nawet w trakcie intensywnej pracy ładowacza - dodaje rolnik.

Dodatkowo, zastosowane w układzie tylne i międzyosiowe zawory zdalnego sterowania, działające z wykorzystaniem technologii wykrywania obciążenia (Load sensing), są szczególnie przydatne w zastosowaniach specjalistycznych, takich jak np. intensywne prace z ładowaczem czołowym.

- Ja zawsze zbieram zielonki kosiarkami montowanymi z przodu ciągnika, dlatego bardzo przydatne jest wyposażone w modułowy, częściowo zintegrowany przedni układ zawieszania TUZ i przedni WOM. Udźwig przedniego TUZ, który dla całej serii ciągników wynosi 1840 kg, co świetnie współgra nawet z bardzo ciężkimi narzędziami - podkreśla rolnik.

(rtr) Tomasz Kodłubański

reklama