8.3°C

Prasa Polmot Warfama Z-543 okiem rolnika fot. Paweł Pąk

Prasa Polmot Warfama Z-543 okiem rolnika

Napisał  Mar 25, 2018

Nadchodzi czas prac polowych, najpierw przy zielonkach wiosną, a następnie w lipcu i sierpniu prac żniwnych, podczas których niezbędnymi maszynami są prasy zwijające zielonkę, siano i słomę.

Warto zadbać by prasa pracowała niezawodnie oraz była prosta w obsłudze. Do takich maszyn należy z pewnością prasa zwijająca firmy Pol-Mot Warfama Z-543 przeznaczona jest do zbioru materiałów słomiastych i zielonki. Jest to prosta i sprawdzona technika rolnicza.

- W przypadku prasy Z-543 bele o średnicy 1200 mm są standardowo owijane sznurkiem, zaś opcjonalnie można stosować mechanizm do obwiązywania słomy czy zielonki siatką - mówi Stanisław Łukaniecki rolnik z woj. łódzkiego, który wcześniej miał kilkunastoletnią zmiennokomorową prasę firmy Claas, ale z powodu nadmiernego zużycia elementów roboczych wykonywała niekształtne baloty. Bardzo trudno owijało się je folią i rolnik postanowił kupić nową polską prasę stałokomorową.

- Prasa Z-543 ma również bardzo wygodną funkcją jest regulacja zgniotu, a także posiada również układ centralnego smarowania łańcuchów, sygnalizację rozchylenia i otwarcia komory oraz sygnalizację niskiego poziomu oleju - potwierdza rolnik.

Prasa Z-543 ma w standardzie sygnalizację akustyczno-świetlną wypełnienia komory. Prasa jest sterowana hydraulicznie z kabiny ciągnika i jest w pełni przystosowane do poruszania się po drogach publicznych z prędkością transportową do 20 km/h.

- Prasa pracuje na słomie o dopuszczalnej wilgotności materiału do 25% z wałów o szerokości 1900 mm oraz na podsuszonej zielonce o wilgotności 40-60% z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Wydajność tej prasy to od 20 do 35 bel siana na godzinę. W moim gospodarstwie przy pomocy tej prasy wykonuję rocznie około 1000 bel ze słomy i bardziej suchej zielonki. W moim gospodarstwie prasa współpracuje z ciągnikiem Zetor o mocy 80 KM - dodaje rolnik.

Maszyna całkowitej masie 2090 kg prasuje słomę na bele o wadze ok. 150 kg, siana 250kg, a zielonki ok. 400 kg. Szerokość robocza pobieracza to 1900 mm.

(rtr) Tomasz Kodłubański

reklama