1/4

Nowa seria ciągników Kubota B1 – dla rolnictwa i firm komunalnych

Napisał  Cze 24, 2018

Nowa seria Kubota B1 już w sprzedaży – zachęca japońska marka, globalny dziś producent sprzętu rolniczego, który bardzo dobrze czuje się w produkcji ciągników rolniczych, komunalnych i uniwersalnych, a który przyjął strategię wytwarzania ich w oparciu o części pochodzące tylko od jednego producenta.

Nową serię B1 prezentują maszyny B1121, B1161, B1181 i B1241 o mocy 12-24 KM. Następcy serii B20, zostali wyposażeni w unowocześnione jednostki napędowe o prostej konstrukcji - chłodzone wodą silniki Diesla, dwu- lub trzycylindrowe silniki, z mechanicznym i pośrednim wtryskiem paliwa.

Kubota postawiła na bezawaryjność i pewność działania, wynikające m.in. ze sprawdzonych rozwiązań: mechanicznej skrzyni biegów oraz napędu na cztery koła (stałego lub dołączanego, w zależności od modelu).

Ciągniki mają też hydrostatyczne wspomaganie kierownicy, przejrzysty zestaw wskaźników z podświetleniem, prawie płaską podłogę oraz sprzyjające pracy  intuicyjne rozmieszczenie dźwigni sterujących poszczególnymi funkcjami.

Oprócz tego możemy się spodziewać do trzech wałków odbioru mocy, sześciu wyjść hydraulicznych, opon rolniczych lub przeznaczonych  do terenów trawiastych, a także do wyboru – dużej gamy osprzętu.

Producent zapewnia, że „wydajna sekcja hydrauliczna umożliwia współpracę z ładowaczem czołowym czy wymagającym osprzętem rolniczym, a bezpieczna rama ROPS daje pewność bezpieczeństwa operatora”.

Małe Kuboty mają również homologację drogową, która umożliwia poruszanie się nimi po drogach publicznych.

Przyjrzyjmy się zatem jednemu z przedstawicieli rodziny - miniciągnikowi Kubota B1241.

Sprzedawcy zapewniają, że w jego przypadku wysoka moc i wytrzymała konstrukcja idzie w parze z niewielkimi rozmiarami, co sprawia, że dobrze nadaje się do różnych zadań, od hodowli zwierząt, przez prace w sadownictwie, uprawę owoców miękkich, aż po zadania komunalne.

Dzięki napędowi 4x4 i blokadzie mechanizmu różnicowego tylnej osi (w standardzie), ciągnik B1241 nie boi się trudnych warunków terenowych, a dodatkowo inna cecha - duży rozstaw osi wynoszący aż 1563 mm – zapewnia wysoką stabilność jazdy, nawet w bardzo nierównym terenie.

Tylny podnośnik TUZ współpracuje z różnymi maszynami towarzyszącymi, bo ma udźwig aż 615 kg na końcach cięgien. W efekcie okazuje się, że ta mała maszyna jest po prostu wygodna w różnych zadaniach i wszechstronna…

B1241D-EC ma moc silnika 21,4 KM, pojemność skokową 1123 ccm i zbiornik paliwa o pojemności 26 l. Napęd 4x4 dołączany, liczba przełożeń 9F/3R, a układ kierowniczy – hydrauliczny ze wspomaganiem.

WOM tylny zapewnia 540 obr/min. Ten model jest najdłuższym z typów nowej serii B, ma długość 2,41 m, szerokość 990 mm i rozstaw osi 1270. W wyposażeniu standardowym waży 740 kg.

(rtr) Paweł Okoński

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia