15.7°C

1/6

Czy tak będą wyglądać maszyny rolnicze przyszłości? Valtra Design Challenge 2018

Napisał  Lis 10, 2018

Polski projektant Tomasz Miłosz jednym ze zwycięzców konkursu Valtra Design Challenge 2018, który trwał od kwietnia do 23 września i był skierowany do projektantów, studentów kierunków artystycznych, pracowni projektowych i dostawców z branży motoryzacyjnej z całego świata. Wyniki konkursu zaprezentowano oficjalnie podczas wystawy EIMA Show w Bolonii we Włoszech.

– Tegoroczne wyzwanie polegało na zaprojektowaniu wielofunkcyjnego pojazdu przyszłości – wielozadaniowej maszyny, która nie tylko będzie w stanie sprostać potrzebom użytkowników w przyszłości, ale również będzie charakteryzował się lepszą wydajnością niż dzisiejsze maszyny specjalistyczne – podaje w komunikacie AGCO.

Pierwsze miejsce przyznano pracy pt. “VERTICAL” wykonanej przez austriacki zespół projektowy w skład którego wchodzą: Benjamin Miller, Jack Morris i Alireza Saeedi. Jurorzy docenili przedstawiony przez nich prototyp za bardzo kreatywną interpretację tematu konkursu.

Na pierwszy rzut oka pojazd wygląda na bardzo specjalistyczny, lecz jeśli spojrzymy na całość, a nie tylko na jednostkę ciągnikową, wyłania się uniwersalna i holistyczna koncepcja przyszłości. Prototyp ten wykonuje wszystko począwszy od siewu do rozprowadzania pokarmu – skomentował członek jury Hans Philip Zachau.

Drugie miejsce zajęli Yuri Kozowski i Paulo Biondan z Brazylii za pracę pt. “V-Icon”, z kolei na trzecim miejscu znalazł się prototyp polskiego projektanta Tomasza Miłosza o nazwie „Unit”. Wyróżnienia zdobyły prace: „Phantom” z Finlandii oraz „Centaur” z Niemiec.

Valtra zawsze była dobrze znana z przełomowego i wizjonerskiego wzornictwa przemysłowego. Rozpoczęliśmy konkurs Design Challenge, aby podnieść świadomość na temat wyzwań, jakie stawia przyszłość przed branżą rolniczą i większością społeczeństwa. Stwarza jednocześnie projektantom możliwość zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów – komentuje przewodniczący jury i menadżer ds. industrial design i user experience Valtra Kimmo Wihinen – Valtra Design Challenge jest największym na świecie konkursem dla projektantów maszyn rolniczych i jednym z największych w branży pojazdów terenowych. Duża liczba zgłoszonych innowacyjnych propozycji wysokiej klasy wskazuje na to, że jest zapotrzebowanie na tego typu konkursy i już rozpoczęliśmy prace nad tematem kolejnej edycji konkursu – dodaje.

W skład jury konkursu Valtra Design Challenge 2018 weszli Kimmo Wihinen z Valtra, Brandon Montgomery i Sam Freesmeyer z AGCO, Hans Philip Zachau z Lighthouse Industrial Design oraz Paolo Grazioli z Frozen Design Tokyo.

Konkurs Valtra Design Challenge został w 2018 roku zorganizowany po raz drugi. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 107 prac z 32 krajów i sześciu kontynentów. Nagrodą za pierwsze miejsce konkursu Valtra Design Challenge jest czek o wartości 10 000 euro.

(rtr) jp / źródło: informacja prasowa AGCO

reklama