Wydrukuj tę stronę
1/8

Case IH Magnum Rowtrac - opony i gąsienice dla większej wydajności

Napisał  Gru 01, 2019

Cechą charatkerystyczną Magnum Rowtrac jest zastosowanie na przedniej osi opon i gąsienic na tyle maszyny, co w założeniu ma przekładać się na lepsze właściwości trakcyjne, usprawnione manewrowanie i większą elastyczność.

Jak zapewnia producent takie połączenie różnych typów zastosowanego ogumienia zapewnia jeszcze większą wydajność ze wszystkimi korzyściami ukladu jezdnego, takimi jak kontakt z podłożem, przyczepność oraz zmniejszenie nacisków na podłoże, przy zachowaniu cech ciągnika kołowego podczas zawracania i używania blokady mechanizmu różnicowego.

DSC 8720   DSC 8710

Aby utrzymać płaski ślad ścieżki, przekazujący moc na podłoże, ten rodzaj układu gąsienicowego oscyluje i obraca się. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji obciążenie zaczepu lub belki zaczepowej nie ma wpływu na gąsienice podczas jazdy, a dodatkową zaletą jest usprawnione poruszanie się po nierównym terenie.

DSC 8740   DSC 8748

Magnum Rowtrac okaże się bardzo przydatny wszędzie tam, gdzie mokre warunki glebowe mogą opóźniać wysiew, a co za tym idzie powodować powstawanie gorszych warunków wegetacyjnych roślin, czyli wszędzie, gdzie ciągniki na tradycyjnym ogumieniu mogą mieć problem.

Praca w polu z pomocą takiego ciągnika może przełożyć się na większą wydajność poprzez dłuższe przerwy między sadzeniem, lepszą siłę pociągową, mniejszy stopień ubicia gleby oraz mniejszą liczbą kolein.

Konstrukcja ciągników Magnum Rowtrac zakłada znalezienie idealnej równowagi poprzez dopasowanie różnych opcji ogumienia dostosowanych do szerokości rzędów oraz rodzaju gleby, a także dzięki oscylującej konstrukcji tylnej gąsienicy, pozwalającej na przekazywanie mocy na podłoże nawet na najbardziej ostrych zakrętach.

DSC 8727   DSC 8723

W ciągnikach tych utrzymano cztery punkty styku z podłożem, zapewniające mniejszy nacisk na podłoże oraz mniejsze przekazywanie masy z przodu na tył niż w systemach z podwójnymi gąsienicami. Dzięki temu, ciągnik oferuje także zwrotność i obsługę, porównywalną z ciągnikami kołowymi. Gama modelowa Magnum Rowtrac to 5 zakresów mocy od 311 do 379 koni mechanicznych.

(rtr) Paweł Pąk