5.6°C

Który ciągnik najlepszy pod opryskiwacz? Może warto zainwestować w opryskiwacz samojezdny. fot. Agro Brand

Który ciągnik najlepszy pod opryskiwacz? Może warto zainwestować w opryskiwacz samojezdny.

Napisał  Maj 24, 2016

W dobie postępującej techniki rolniczej, mechanizacji i automatyzacji, coraz częściej nasuwa się pytanie, który opryskiwacz wybrać i jaki ciągnik będzie dla niego najlepszy.

Większość nowoczesnych opryskiwaczy musi być zagregatowana z nowoczesnymi ciągnikami rolniczymi, wyposażonymi w najnowocześniejsze osiągnięcia techniki rolniczej (mechaniczne i elektroniczne). Wynika to z zastosowanych rozwiązań w samych opryskiwaczach, które gwarantują najbardziej optymalne, równomierne a jednocześnie ekonomiczne zużycie cieczy roboczej. Ponadto wszystkie elementy elektrohydrauliczne wymagają bardziej skomplikowanych układów sterujących od ciągnika, lub większej mocy.

Niemniej jednak w dużej liczbie gospodarstw rolnych wykorzystywane są, ze starszymi modelami opryskiwaczy, starsze ciągniki rolnicze typu C-330 i C-360. Są one lżejsze od obecnie produkowanych, nowoczesnych ciągników. Dodatkowo najczęściej wyposażone są w wąskie koła z wąskimi oponami, dedykowanymi do tego typu zabiegów.

W gospodarstwach wielkopowierzchniowych, na bardzo dużych areałach, najczęściej wykorzystuje się już opryskiwacze samojezdne. Charakteryzują się one skomplikowaną budową i zaawansowaną techniką. Ogromną zaletą jest duży prześwit między podłożem a podwoziem opryskiwacza, co zapobiega uszkadzaniu opryskiwanych roślin, szczególnie w opryskach roślin polowych będących w późniejszych stadiach rozwojowych. Jedynym minusem, szczególnie przy kupnie takiej maszyny nowej, jest jej cena i mogą sobie na nie pozwolić najbardziej zamożni rolnicy, którzy dysponują naprawdę dużą powierzchnią upraw.

Portal rolniczy okiemrolnika.pl powstał aby przekazywać najnowsze wiadomości rolnicze, aktualności a także informacje prasowe firm produkujących maszyny rolnicze oraz produkty wspierające codzienną pracę rolnika. W kolejnych artykułach przybliżymy możliwości techniczne ciągników oraz pozstałych maszyn rolniczych innych firm. 

(rtr)