logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

Jak przygotować opony rolnicze do sezonu?

Napisał  Sty 17, 2019

Zima to najlepszy moment na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwacyjnych przy maszynach rolniczych. W końcu zarówno sprzęt, jak i ziemia mają wtedy czas na zasłużony odpoczynek. Poniżej kilka wskazówek, w jaki sposób przygotować opony rolnicze do wiosny.

Opony rolnicze – w jaki sposób przygotować je do sezonu?
Maszyny rolnicze, zwłaszcza ciągniki, po wielu miesiącach pracy wymagają gruntownej konserwacji. Z racji tego, że pojazdy te są stworzone do powolnego poruszania po polach i łąkach – a co za tym idzie – do pracy w nierównym terenie, muszą być wyposażone w ogumienie o dobrej przyczepności i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest jednak nie tylko to, jakiej klasy i jakości są opony rolnicze. Niezbędne jest także poddanie ich optymalizacji i dobremu wyważeniu za pomocą profesjonalnych urządzeń pomiarowych.

Zabiegi te, wykonywane w sprawdzonych zakładach wulkanizacyjnych, polegają na skorygowaniu ustawienia opony w stosunku do felgi i mają przede wszystkim na celu ograniczyć ryzyko powstawania drgań podczas osiągania wyższych prędkości. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do ogumienia samochodów osobowych, dobrej jakości opony rolnicze są skonstruowane w taki sposób, aby dobrze radziły sobie do pracy w trudnym, nierzadko nasiąkniętym wodą, gruncie.

Mimo solidnej budowy i dostosowania do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, konieczna jest ich właściwa konserwacja i eksploatacja. Po zakończonym sezonie, a jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego, warto sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. Ma ono ogromny wpływ na poślizg i ugniatanie ziemi podczas poruszania się po niej.

Zbyt małe ciśnienie może doprowadzić do niekorzystnej sytuacji, w której opona, pod naciskiem ciężkiego sprzętu, będzie zapadać się w grząskim gruncie i zbyt mocno ubijać glebę. To niepożądane zjawisko może mieć negatywny wpływ na późniejsze plony. Oprócz tego, odpowiednie ciśnienie wpływa na mniejsze zużycie paliwa i bardziej efektywną pracę w terenie.

W jakiej pozycji i w jakich warunkach powinno się przechowywać opony?
Równie istotną sprawą dla kondycji i stanu opon jest ich właściwe przechowywanie. Opony do ciągników powinny znajdować się w ciemnym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Szkodzi im długotrwały kontakt z silnymi promieniami słonecznymi, wysokie temperatury, ale również mróz czy narażenie na kontakt ze smarami, farbami czy innymi chemikaliami. Opony, aby nie uległy odkształceniu pod wpływem własnego ciężaru, powinny być przechowywane w pozycji pionowej (nigdy w poziomej).

(rtr) artykuł zawiera lokowanie produktu

reklama