24.8°C

RolnikON – aplikacja wspierająca pracę w gospodarstwie rolnikon.pl

RolnikON – aplikacja wspierająca pracę w gospodarstwie

Napisał  Cze 27, 2016

Prowadzenie gospodarstwa, nawet dużego nie stanowi w dzisiejszych czasach już tak wielkiego problemu i wyzwania jak kiedyś. Dużą zasługę ma tu rowijająca się technologia i technika rolnicza, która dzięki maszynom, urządzeniom, przeróżnym aplikacjom i programom dla rolników ułatwia zarządzanie gospodarstwem.

Jednym z takich kompleksowych narzędzi dla rolnika stał się „RolnikON” – internetowy system do zarządzania gospodarstwem. Po analizie jego funkcjonalności można stwierdzić, że jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które można zastosować w każdym gospodarstwie.

Pozwala efektywnie zarządzać uprawą, hodowlą, magazynowaniem materiałów, parkiem maszynowym a ponadto energią zużywaną w gospodarstwie jak i czasem pracowników i użytkowników.

W zależności od profilu produkcji gospodarstwa może być on wyposażony w różne moduły:
– upraw
– hodowli bydła
– hodowli trzody chlewnej
– park maszyn

Oprócz powyższych niezbędnych modułów związanych z branżą rolniczą, system został wyposażony w zbiór formularzy niezbędnych rolnikowi do złożenia w różnych instytucjach. Większość z nich wypełnia się automatycznie, najczęściej po kliknięciu jednego przycisku. Niektóre trzeba wypełnić ręcznie, ale system cały czas czuwa nad właściwym wypełnieniem.

Dzięki współpracy z PIORiN Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa rolnik może otrzymywać powiadomienia na e-mail lub SMS na temat prawdopodobieństwa wystąpienia różnych zagrożeń (głównie agrofagów w postaci chorób i szkodników roślin uprawnych) na swoich plantacjach. Stanowi to doskonałą pomoc w postaci podpowiedzi, kiedy należy wnikliwie przyglądać się swoim uprawom. Wyszukiwarka środków ochrony roślin będzie tu bardzo przydatna, gdyż ułatwi dostęp do aktualnych etykiet z opisem środków, co z kolei zapobiegnie możliwości popełnienia błędu w ich zastosowaniu.

System został wyposażony też w okno Zapytaj experta, które umożliwi rolnikowi zadanie pytań, które skierowane zostaną do właściwych expertów z branży rolniczej, a Ci udzielą w ciągu kilku dni szczegółowej na nie odpowiedzi.

Wymogami, jakie trzeba spełnić, żeby korzystać z systemu RolnikOK jest komputer, tablet lub smartfon z dostępem do internetu, gdyż wymiana i zapis informacji odbywa się on line. Wszystkie dane dotyczące gospodarstwa zapisywane są w sieci i dostępne są dla gospodarza z każdego miejsca i urządzenia, które ma dostęp do sieci internet.

Jest to system, o przejrzystym wyglądzie z intuicyjną obsługą, z którym na pewno poradzi sobie każdy, nawet bez specjalnego przeszkolenia z zakresu obsługi komputera i oprogramowania. Korzystanie z niego jest płatne a wysokość tej opłaty uzależniona jest od kierunku produkcji, wielkości i specyfiki gospodarstwa.

(re/m)

reklama