Wydrukuj tę stronę
1/6

MTZ Belarus 4522 - gigant z Białorusi naszpikowany elektroniką

Napisał  Cze 14, 2020

Masywna i robiąca duże wrażenie sylwetka zwiastująca dużą moc tego mocarza z Białorusi stojącego na oponach przednich Goodyear (szeroki profil 1000/50R25), tył został natomiast uzbrojony w opony Alliance 1250/50R32.

Tak pokrótce można scharakteryzować nową odsłonę białoruskiego ciągnika MTZ Belarus 4522, który został pokazany na zeszłorocznej wystawie Agritechnica w Hanowerze, a następnie zaprezentowany 8 maja 2020 roku na terenie fabryki w Mińsku.

Czerwony kolor charakterystyczny dla maszyn spod znaku Belarus oraz moc 460 koni mechanicznych w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem to mieszanka, która może się podobać. Maszyna przyjęła nowy wygląd ciągników marki, który otrzymały wcześniej mniejsze modele zaprezentowane na Agritechnice.

BELARUS NOWY DESIGN PORTAL OKIEM ROLNIKA

Charakteryzuje je nowa osłona chłodnicy i maska z dość oryginalnym układem reflektorów. Czerwony lakier z którym kojarzymy produkty Belarusa tym razem został nałożony również na sześciocylindrowy silnik Caterpillara.

Ten ważący 15 ton gigant dzięki zastosowaniu przednich opon Goodyear (szeroki profil 1000/50R25) i tylnych Alliance 1250/50R32 zyskał na przyczepności jednocześnie zmniejszając nacisk na glebę.

MTZ Belarus 4522 idzie w kierunku trendów jakie wyznacza rolnictwo precyzyjne. Mińska Fabryka Traktorów również pokusiła się o Autopilota. System automatycznego prowadzenia w ciągniku rolniczym Belarus jest zintegrowany z układem kierowniczym.

Cechuje się wysoką dokładnościśle sygną bez względu na rodzaj pola. Gdy pojazd zboczy z trasy, system Autopilot wyał informujący o konieczności ustawienia pojazdu na prawidłowej ścieżce.

BELARUS NOWY DESIGN PORTAL OKIEM ROLNIKA3

Zastosowanie systemu autopilota może przynieść duże korzyści w zmniejszeniu zużycia paliwa, poprawie jakości wykonywanych prac polowych oraz zwiększeniu plonów. Wszystko zależy od dokładności systemu, a ten od mechanizmu napędu, układu kierowniczego i utworzonej mapy pola.

Co do pierwszego, to stosuje się dwa rodzaje mechanizmów. Pierwszy — silnik elektryczny na wale kierowniczym. Jest to tańszy i bardziej uniwersalny wariant. Taka opcja ma dokładność od 7 do 12 cm. Drugi rodzaj układu – z hydroblokiem, który ma wpływ na pracę cylindrów hydraulicznych. Dzięki temu dokładność pracy jest jeszcze lepsza od 3 do 7 cm.

Do kierowcy należy pierwszy przejazd ciągnikiem. System elektroniczny zapamiętuje go i dalej pracuje samodzielnie: obniża obroty silnika, redukuje skrzynie biegów, uruchamia układ hydrauliczny do sterowania osprzętem, sam skręca. Jednak tutaj jego rola się nie kończy. Operator ciągnika jest potrzebny nie tylko po to żeby zrobić pierwszy przejazd. System nie jest w stanie przewidzieć stanu pola, nie widzi podtopionych miejsc, dziur czy rowów.

BELARUS NOWY DESIGN PORTAL OKIEM ROLNIKA2

Ciągnik nie jest wyposażony w czujniki, które mogą rozpoznać napotkaną przeszkodę. W takich sytuacjach potrzebny jest operator ciągnika. W momencie kiedy kierowca przejmie kierownicę system przestaje pracować i działa ponownie w momencie włączenia odpowiedniego przycisku. W ciągniku Belarus 4522 dodatkowo zostały zamontowane videokamery, które pełnią funkcję lusterek. Z ich pomocą kierowca obserwuje co się dzieje wokół traktora.

Po raz pierwszy Ciągnik MTZ Belarus 4522 został pokazany w 2016 r. na wystawie Belagro w Mińsku. Do dziś zmontowano 12 egzemplarzy przedprodukcyjnych, z których niektóre z nich są testowane na polach w obwodzie witebskim i mińskim. Producent chce zaprezentować nowego „Belarusa” również na wystawie Belagro we wrześniu br. (jeśli ta nie zostanie odwołana).

(rtr) rp / materiały prasowe / com-drive

Udostępnij: