5.6°C

Duże prasy kostkujące dla większych gospodarstw. fot. New Holland

Duże prasy kostkujące dla większych gospodarstw.

Napisał  Lip 29, 2016

Sezon żniw w pełni. Zbiór ziarna jest naważniejszym zabiegiem, wieńczącym całoroczny trud rolnika. Jego wielkość i jakość jest źródłem zadowolenia każdego przedsiębiorstwa rolnego. W wielu gospodarstwach istotny jest także zbiór słomy z przeznaczeniem na paszę lub ściółkę.

Do tego celu służą różnego rodzaju prasy, przyczepy samozbierające itp. Postępująca cały czas technika rolnicza sprawiła, że na rynku producenci tych maszyn ciągle prześcigają się w ich udoskonalaniu.

Wśród pras do zbioru słomy znajdujemy prasy tzw. rolujące i kostkujące. Nasz portal rolniczy opisywał już pojedynczy model prasy kostkującej przeznaczonej dla małych i średnich gospodarstw. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom duże prasy kostkujące firmy New Holland serii BB9000.

Jak podaje producent największy udział w rynku mają cztery modele z tej serii z końcówką 50, 60, 70 i 80 (np. BB9050). Wiążą one bele o wymiarach (długość / szerokość / wysokość) 80-120 / 70-90 / 250 centymetrów.

Dzięki zastosowaniu podbieracza Super Sweep™ rolnik może mieć pewność, że zbierana masa zostanie bardzo dokładnie i szybko zebrana a następnie podana do komory prasującej.

W zależności od potrzeb gospodarstwa maszyna w wersji standardowej zbiera i kostkuje materiał z pola. Może być także wyposażona w system cięcia zbieranej masy CropCutter™ z 6 nożami w typie „Pakowacz-docinacz” i 11-23 lub w wyższych modelach 17-33 w typie „Nóż rotacyjny”. Zastosowanie 11-17 noży daje nam możliwość uzyskania cięcia na sieczkę średniej długości, a 23-33 cięcia krótko zbieranej masy przeznaczanej na pasze.

Prasy wyposażone są w podwójny system wiązania, a w zależności od szerokości wytwarzanej beli zawierają cztery (przy belach o szerokości 80 cm) lub sześć supłaczy (przy beli 120 cm). Do chłodzenia supłaczy wykorzystywane są wentylatory elektryczne.

Wszystkie zastosowane mechanizmy i systemy monitorowania, zostały rozmieszczone na jednoczęściowej ramie skorupowej solidnej konstrukcji, współpracując ze sobą tak, żeby każda bela została wykonana w zaplanowany przez użytkownika sposób.

Każdy z modeli może być wyposażony w jedną lub dwie osie. Większa liczba osi oraz większe (szersze) ogumienie powodują mniejsze ugniatanie gleby. W przypadku osi podwójnej może ona być jeszcze wyposażona w układ Auto-Steer™ zwiększający zwrotność maszyny na uwrociach.

Wyposażenie standardowe pras stanowi:
– układ centralnego smarowania,
– standardowy układ wysuwania bel Bale-Eject™,
– rolkowa zsuwnia bel / hydrauliczne urządzenie składające.

Wyposażenie opcjonalne:
– automatyczny układ smarowania,
– układ częściowego wysuwania bel Partial Bale-Eject™,
– światła robocze,
– system monitorowania za pośrednictwem kamer,
– układ pomiaru wagi bel,
– układ pomiaru wilgotności,
– zestaw wzmocnionych noży,
– elektroniczny układ sterowania długością beli.

Duże prasy do belowania New Holland BB9000 są gotowe do pracy z każdym traktorem wyposażonym w magistralę komunikacyjną zgodną ze standardem ISOBUS. Uzyskanie szczegółowych informacji o prasie i opcji sterowania tą maszyną można uzyskać za pomocą monitora znajdującego się w kabinie traktora. Jeśli ciągnik nie jest wyposażony w takie urządzenie, można doposażyć maszynę w oddzielny monitor informujący o parametrach pracy maszyny.

(rtr) tl
opracownie własne na podstawie New Holland