7,3°C

reklama
banner_750x90
reklama
Czym wykonać przetrząsanie i zgrabianie Youtube / Invertor

Czym wykonać przetrząsanie i zgrabianie

Napisał  Wrz 14, 2016

Po ścięciu roślin zielonych z przeznaczeniem na siano lub sianokiszonkę, należy je podsuszyć a następnie zgrabić, żeby ułatwić zbiór za pomocą przyczep samozbierających lub pras.

Do przeprowadzenia tych zabiegów korzystamy głównie z przetrząsaczy i grabiarek. Firma Invektor proponuje natomiast produkowaną już od 20 lat bardzo prostą maszynę - przetrząsaczo-zgrabiarkę, która zapewnia nam wykonywanie dwóch zabiegów jedną maszyną.

W swojej ofercie posiadają różne modele, które możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy:
– maszyny zawieszane (4 i 5 kołowe)
– maszyny przyczepiane (5, 6, 7 i 9 kołowe)

Zadaniem maszyny jest z jednej strony przetrząsanie skoszonych wcześniej roślin niskołodygowych typu, koniczyna, lucerna czy trawy, a z drugiej po odpowiednim przestawieniu maszyny grabienie podsuszonych lub suchych roślin w podłużne wały.

W przypadku braku urodzaju słomy zbóż na polu można nimi także zgrabić resztki pożniwne w większe wały, ograniczając tym samym przejazdy prasy zbierającej po polu.

Podstawowym elementem każdej przetrząsaczo-zgrabiarki jest koło o średnicy 1,2 m wyposażone w 16 metalowych, sprężystych zębów, które w zależności od ustawienia maszyny obracając się przetrząsa lub grabi materiał ścięty i pozostawiony na polu.

Prędkość z jaką mogą pracować wszystkie typy tej maszyny, jak podaje producent, może być do 10,0 km/h przy przetrząsaniu i 8,5 km/h przy grabieniu.

Szerokość robocza każdego modelu podczas przetrząsania jest zawsze większa niż przy grabieniu z uwagi na odpowiednie ustawienie elementów roboczych do pracy. Im więcej kół roboczych, tym większa szerokość robocza i wyższa wydajność efektywna wykonywanego zabiegu (więcej ha przetrząśniętych lub zgrabionych w jednostce czasu).

Może być użytkowana na polach i łąkach o pochyleniu nie przekraczającym 12°, w warunkach, gdzie brak jest większych kamieni, miejscowych nierówności oraz innych nieoznakowanych przeszkód terenowych.

Ze wszystkimi maszynami poradzi sobie ciągnik o niewielkiej mocy.

(rtr) tl
źródło opracowania: Invertor

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama