9,5°C

reklama
reklama
Przesianie niektórych upraw wiosną fot. OkiemRolnika.pl

Przesianie niektórych upraw wiosną

Napisał  Gru 10, 2018

Po zimie może się okazać, że ze względu na kiepskie przezimowanie, wiosną przyszłego roku koniecznością może okazać się ponowne przesianie niektówych upraw.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie do tego celu zestawu uprawowo-siewnego składającego się z brony talerzowej i siewnika z redlicami talerzowymi. Brona talerzowa idealnie nadaje się do zerwania i wymieszania z glebą resztek roślin, natomiast redlice talerzowe pozwalają uniknąć zapychania siewnika.

Zabieg z takim zestawem zanacząco zmniejsza koszt przesiania, jeden przejazd zestawu daje taki sam efekt jak osobna praca każdej z maszyn co wiąże się z dwukrotnym przejazdem. Tym samym ograniczamy koszty nie tylko liczone w czasie pracy ciągnika ale również operatora, zużycia maszyn i samego ciągnika. Wiosną na polu jest dużo pracy więc tym bardziej użycie zestawu daje wymierne korzyści.

Zabieg przesiania może w większości przypadków okazać się konieczny, gdyż próba uratowania roślim samym nawożeniem może okazać nieskuteczna. Może się również okazać, że plon będzie o połowę mniejszy. Samo nawożenie tez jest kosztowne i trzeba się zastanowić, czy warto zaryzykować taki zabieg, licząc się z tym ze przesianie może być ostatecznym rozwiązaniem.

(rup) pp

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama