11°C

1/6

Optymalne terminy siewu zbóż jarych

Napisał  Mar 09, 2020

Okres wegetacji zbóż jarych jest zdecydowanie krótszy niż zbóż ozimych, dlatego tak istotny jest ich wysiew w zalecanym terminie.

Warunki polowe bywają jednak różne i nie zawsze pozwalają na siew w wyznaczonym terminie, przez co rolnicy zmuszeni są opóźniać tę czynność. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się ze znacznym niekiedy spadkiem plonu. Dzieje się tak, ponieważ opóźniając siew skróceniu ulega okres wegetacji, przez co rośliny mają mniej czasu, aby wykształcić silny system korzeniowy. Skraca się również okres strzelania w źdźbło, co wpływa na mniejszą krzewistość, wzrasta podatność rośliny na choroby i szkodniki.

Zalecane terminy siewu poszczególnych zbóż jarych rozpoczynają się w połowie marca, jednak są one uzależnione od regionu Polski. W pierwszej kolejności sieje się owies, następnie jęczmień oraz pszenicę.

Optymalne terminy wysiewu owsa wahają się od 15 marca do 10 kwietnia. Dla terenów południowo-zachodnich i zachodnich przypadają na 15-25 marca, dla Polski centralnej i południowej 20-30 marca, a dla Polski wschodniej i północnej od 25 marca do 5 kwietnia. Najpóźniej, dopiero od 1 do 10 kwietnia owies wysiewa się na obszarach północno-wschodnich.

W przypadku jęczmienia jarego w środkowo-zachodniej części kraju można go siać w terminie od 15 do 30 marca, w Polsce centralnej oraz Małopolsce optymalny termin wysiewu przypada na trzecią dekadę marca, z kolei w środkowej części Pomorza, Warmii, północnym Mazowszu i Podlasiu od 30 marca do 10 kwietnia. Na Mazurach i Suwalszczyźnie siew jęczmienia przeprowadza się dopiero w pierwszej dekadzie kwietnia.

Pszenicę jarą należy siać w terminie od 15 do 25 marca w zachodnich częściach kraju, od 20 do 30 marca w centrum, natomiast na wschodzie od 25 marca do 5 kwietnia. Tradycyjnie najpóźniej jęczmień jary wysiewa się na terenach północno-wschodnich – od 1 do 10 kwietnia.

(rup) rp

reklama