7,3°C

reklama
reklama
Jesienna aura nie sprzyja polaryzacji fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Jesienna aura nie sprzyja polaryzacji

Napisał  Lis 02, 2017

Mimo, że tegoroczna kampania buraczana rozpoczęła się bardzo wcześnie, bo już pod koniec sierpnia, wielu rolników wciąż nie zebrało surowca z pól.

W tym roku łączny areał upraw wynosi około 226 tysięcy hektarów buraków cukrowych, a średni plon otrzymywany z hektara szacuje się na około 65 ton.

W tym momencie największym wyzwaniem jest sam zbiór i transport surowca do cukrowni. Utrzymująca się od dłuższego czasu deszczowa aura, sprawiła, że na polach jest bardzo mokro, co uniemożliwia wjazd  ciężkiego sprzętu.

Jakby tego było mało, plantatorzy mają też inne zmartwienia. Wiele do życzenia pozostawia także poziom polaryzacji buraków, który znajduje się obecnie na nie najlepszym poziomie. 

Wysokie opady w końcowej fazie wegetacji powodują co prawda przyrost masy korzeni buraków cukrowych, ale też spadek poziomu zawartości cukru, która obecnie szacowana jest na poziomie 16-17 procent.

W tym momencie wszystko wskazuje na to, że poziom plonów będzie wysoki, ale poziom polaryzacji jest wynikiem znacznie niższym od oczekiwań plantatorów.

(rup) KP

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama