-1.9°C

reklama
reklama
Następcze działanie herbicydów szkodliwe dla plantacji buraka cukrowego fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Następcze działanie herbicydów szkodliwe dla plantacji buraka cukrowego

Napisał  Sty 26, 2018

Do wiosny i rozpoczęcia prac związanych z siewem buraków cukrowych pozostało jeszcze sporo czasu.

Przed rozpoczęciem zasiewów warto jednak przeanalizować jakie herbicydy były stosowane w przedplonach na polach, które przewidziane są pod buraki cukrowe w bieżącym roku - radzą fachowcy z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego - LIZ.

Buraki cukrowe są rośliną o bardzo wysokim potencjale plonowania, które korzystnie reagują na prawidłowo dobrany przedplon.

Najlepszym stanowiskiem pod siew buraków są pola, na których wcześniej uprawiane były zboża, a w dalszej kolejności kukurydza i ziemniaki. Nie zalecane jest natomiast uprawianie buraków po rzepaku i trawach, ponieważ na takich stanowiskach w szybkim czasie może dojść do nagromadzenia agrofagów.

Z drugiej jednak strony buraki są roślinami wrażliwymi na następcze działanie herbicydów, a najwięcej substancji aktywnych pozostaje w glebie po zbożach i kukurydzy, czyli roślinach będących najlepszych przedplonem. Między innymi dlatego zasadne jest przeanalizowanie tego, jakie pestycydy stosowaliśmy w przeszłości na stanowiskach, na których planujemy siew.

Całkowity rozkład herbicydów w glebie oraz jego negatywne oddziaływanie zależy od kilku czynników, takich jak wysokość dawki oraz termin stosowania herbicydu, terminu siewu rośliny następczej i przebiegu pogody w sezonie wegetacyjnym, rodzaju gleby i zawartości materii organicznej oraz próchnicy.

Nie bez znaczenia jest także system uprawy gleby - termin wykonanych zabiegów oraz ich głębokość i intensywność.

(rup) Krzysztof Przepióra, LIZ

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia