1/5

Wielkie sadzenie ziemniaków na Jersey rozpoczęte

Napisał  Sty 29, 2018

W samej Wielkiej Brytanii ziemia jest obecnie zbyt mokra, aby rozpocząć prace związane z sadzeniem ziemniaków. Tymczasem na wyspie Jersey położonej u wybrzeży Francji, która jest zależna od Wielkiej Brytanii rozpoczęto sezon sadzenia ziemniaków popularnej, lokalnej odmiany Jersey Royal.

Uprawa ziemniaków na normandzkiej wyspie znacznie odbiega od współczesnych standardów i nadaje jej swego rodzaju wyjątkowości.

Wszystko za sprawą ukształtowania terenu. Pola uprawne znajdują się na stromych zboczach z widokiem na morze i plaże Normandii, co sprawia, że ziemniaki muszą być tam sadzone ręcznie.

Firma Jersey Royal Company, która od ponad 20 lat pracuje nad rozwojem, produkcją i dystrybucją odmiany Jersey Royal do wielu sklepów detalicznych w Wielkiej Brytanii, uprawia 1400 ha ziemniaków, które sadzone są w okresie od stycznia do kwietnia. Z tej ilości jedynie 40 ha jest obsadzanych ziemniakami tak wcześnie.

Ze względu na swoją stromiznę i bliskość wybrzeża, gleba jest lekka, swobodnie się osusza, szybko ogrzewa i ma dużą odporność na mróz, dlatego część ziemniaków można sadzić już teraz.

Sama firma Jersey Royal Company do prac związanych z sadzeniem ziemniaków zatrudnia około 200 pracowników.

Szacuje się, że pierwsze zbiory rozpoczną się pod koniec marca, przy czym na większości gruntów, na których plon uda się zebrać mechanicznie, zostanie zasiana kukurydza przeznaczona do żywienia bydła mlecznego.

(rup) Krzysztof Przepióra, Jersey Royal Company 

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia