Owies głuchy - częsty problem w uprawie zbóż jarych fot. ⓒ vvoe - Fotolia.com

Owies głuchy - częsty problem w uprawie zbóż jarych

Napisał  Cze 11, 2020

Owies głuchy jest bardzo popularnym chwastem w Polsce, którego zwalczanie bardzo często bywa długotrwałe i kosztowne.

Owies głuchy jest gatunkiem trawy, który zaliczany jest do roślin wiechlinowatych, który może doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu plonów. Z racji tego, że jego faza rozwojowa rozpoczyna się wczesną wiosną, pojawia się zazwyczaj w uprawach zbóż jarych - pszenicy, jęczmienia i owsa, ale nie jest to regułą. Wielokrotnie chwast ten spotykany jest także w oziminach oraz plantacjach ziemniaków, buraków, roślin strączkowych oraz kukurydzy.

Owies głuchy popularnie nazywany także owsikiem, owiesikiem lub owsem chodzącym charakteryzuje się bardzo dużym zapotrzebowaniem na wodę i substancje pokarmowe, których pobiera prawie dwukrotnie więcej niż owies zwyczajny. Chwast ten zazwyczaj wyższy od uprawianych roślin, dlatego mają one utrudniony dostęp nie tylko do składników odżywczych, ale również do promieni słonecznych.

Szacuje się, że już 10 roślin występujących na 1m2 może zmniejszyć plon zbóż o 10%, a przy 100 roślinach na 1m2, plon może spać więcej niż o połowę.

Owies głuchy kłosi się w podobnym terminie do zbóż, jednak jego nasiona w odróżnieniu od gatunków uprawnych dojrzewają nieco wcześniej i wysiewają się przed zbiorem znajdujących się na polach roślin. Dzięki temu chwast ma zapewnioną kontynuację rozwoju w kolejnych latach, ponieważ jego ziarna zachowują zdolność kiełkowania przez około 10 lat i nie szkodzi im nawet głęboka orka, ponieważ są w stanie wzejść nawet przy 20 centymetrowej warstwie podłoża.

Ponadto owies głuchy posiada zdolność do krzyżowania się z owsem uprawnym, dzięki czemu zauważalne są zmiany w wyglądzie tego gatunku, a to z kolei powoduje jego późniejsze rozpoznanie i mniejszą skuteczność przeprowadzanych zabiegów mających na celu jego zwalczanie.

W przypadku, kiedy owies głuchy zajmuje mniejszą powierzchnię upraw, dobrym sposobem na niedopuszczenie do jego namnażania jest ręczne bądź mechaniczne usunięcie go z uprawianego areału - koniecznie zanim owies zdąży zakwitnąć.

Jeżeli najprostsze rozwiązania nie przyniosą zamierzonego rezultatu, a uprawy są w znacznym stopniu narażone na działanie chwastów, konieczne jest użycie chemicznych środków chwastobójczych (herbicydów), w zależności od uprawy, w jakiej będą stosowane, ze ścisłym przestrzeganiem wytycznych producenta.

Owies głuchy często pojawia się w gospodarstwach wraz z zakupionym materiałem siewnym, dlatego istotne jest, aby obsiewać pola sprawdzonym, najlepiej kwalifikowanym materiałem siewnym.

(rup) KP

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia