-0.2°C

reklama
reklama
Błędy w uprawie gleby mogą obniżyć plonowanie fot. Kacper Podlewski

Błędy w uprawie gleby mogą obniżyć plonowanie

Napisał  Maj 20, 2019

Do rozpoczęcia okresu siewnego buraków cukrowych pozostało już niewiele czasu. Fachowcy z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego - LIZ przypominają, że podstawą do osiągnięcia wysokiego plonu jest wystrzeganie się błędów już na etapie przygotowania do siewu.

Nadmierne przesuszenie lub zniszczenie struktury gleby w okresie wiosennym ogranicza szansę na uzyskanie satysfakcjonujących plonów, dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1) Siew buraków powinien odbywać się na orce zimowej, ponieważ wpływa ona na zatrzymanie wody w glebie i pozwala unikać przesuszeń gleby. Pozostawienie gleby w tzw. „ostrej skibie”, sprzyja zatrzymaniu wody, a działanie mrozu, zamarzanie i rozmarzanie ziemi, wpływa na poprawę struktury gleby, która w znacznie mniejszym stopniu narażona jest na przesuszenie.

2) Jeżeli ze względu na warunki atmosferyczne przeprowadzenie orki zimowej okazało się niemożliwe, należy przeprowadzić ten zabieg w okresie wiosennym. Ważne jest jednak, aby zrobić to w takich warunkach, które nie spowodują zamarznięcia gleby oraz zgęszczenia podglebia i tworzenia się podeszwy płużnej. Przeprowadzając orkę wiosenna na glebach lżejszych, trzeba mieć na uwadze, że w późniejszym okresie wegetacji, rośliny mogą zmaga się z niedoborem wody.

3) Jeżeli nie przeprowadziliśmy orki zimowej, a orka wiosenna może okazać się ryzykownym rozwiązaniem, alternatywą może być uprawa pasowa. W tym przypadku do uprawy przeznacza się jedynie wąskie pasy gleby, pozostawiając międzyrzędzia nieuprawione. Taki system uprawy polega tylko i wyłącznie na spulchnianiu gleby. Ze względu na uproszczoną technikę siewu i uprawy, uprawa pasowa pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz zachować odpowiednie terminy siewu, co szczególnie istotne jest w czasach nieprzewidywalnych warunków pogodowych. Największym atutem tego rozwiązania jest jednak fakt, że struktura gleby pozostaje nienaruszona i jest ona zabezpieczona przed erozją i przesuszeniem.

4) Przeprowadzając uprawę przedsiewną, trzeba pamiętać, aby ograniczała się ona do jednego płytkiego zabiegu agregatem uprawowym. Jeżeli siew buraków będzie odbywał się na glebie lekkiej, nie należy stosować agregatów aktywnych takich jak rototiller czy cykloiller.

5) Jeżeli ilość mulczu (wymieszane lub nie wymieszane z glebą resztki masy organicznej międzyplonu lub plonu głównego) z międzyplonu jest duża, można pokusić się o wykonanie siewu bezpośrednio w mulcz siewnikiem z krojami talerzowymi. W przypadku uprawy buraków na mulczu z międzyplonu i ze słomy, siew może odbywać się po uprzednim płytkim uprawieniu gleby lub bez wykonywania jakichkolwiek uprawek. 

6) Rozpoczęcie uprawy przedsiewnej powinno być uzależnione od możliwości wjazdu na pole i stanu wilgotności gleby

(rup) TK, LIZ

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia