logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Jak efektywnie zwalczać patogeny w rzepaku fot. Paweł Pąk

Jak efektywnie zwalczać patogeny w rzepaku

Napisał  Maj 05, 2019

Rzepak to roślina bardzo wymagająca i każdy element w jego produkcji jest ważny, jakiekolwiek zaniedbanie w poszczególnych etapach produkcji spowoduje spadek plonu, a co za tym idzie również spadek wyniku ekonomicznego producenta rolnego.

Bardzo ważnym elementem tego procesu jest ochrona fungicydowa i insektycydowa rośliny uprawnej. Czas od momentu siewu aż do zbiorów to prawi rok zmiennych warunków pogodowych, nalotów szkodników, a także występowania chorób itp.

Jako roślina bardzo wymagająca potrzebuje odpowiedniego podejścia i dlatego tez można stosować fungicydy zawierające fluopyram oraz protiokonazol, jak i insektycydy odziałaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników gryzących i ssących zawierające substancje czynne deltametrynę i tiachlopryd.

Stosowanie tych produktów w odpowiednim czasie zgodnie z monitoringiem nalotów i występowaniem patogenów gwarantuje doskonałe efekty w postaci zdrowych i nieuszkodzonych roślin.

O ile sprawa zwalczania szkodników jest z góry przesądzona (zaniechanie stosowania insektycydów w latach masowego występowania szkodników może spowodować całkowite zniszczenie plantacji) o tyle brak stosowania fungicydów nie musi spowodować aż tak daleko idących skutków, ale straty w potencjalnym plonie mogą być znaczne.

Teraz wiosną stanęliśmy przed pytaniem „czy regulować rzepak?” odpowiedź jest tylko jedna „TAK” a raczej wpływać na pokrój rośliny poprzez ograniczenie nadmiernego wzrostu pędu głównego, po to by roślina wytworzyła jak najwięcej pędów bocznych.

Użycie preparatów o silnych właściwościach regulacyjnych a słabszych fungicydowych może spowodować zbyt mocne zahamowanie wzrostu rośliny a w niektórych przypadkach nawet fitotoksyczność.

Dlatego warto ten zabieg przeprowadzić preparatem, który jest bezpieczny dla rzepaku, a oprócz właściwości regulacyjnych będzie też bardzo dobrze zwalczał choroby. Jest to pierwszy zabieg fungicydowy po długim okresie, w którym rośliny są zainfekowane chorobą zwaną suchą zgnilizną kapustnych (Leptosphaeria Spp.).

Jedynym rozwiązaniem, które spowoduje działanie „dwutorowe” (z jednej strony regulację pokroju, a z drugiej doskonałe zwalczenie chorób) jest środek zaawierający tebukonazol i protiokonazol stosowany w dawce 1 l/ha stosowany w fazie wybijania rzepaku w pęd.

Koniecznym zabiegiem jest zastosowanie fungicydu w okresie kwitnienia. Jaki fungicyd najlepiej zastosować w okresie kwitnienia rzepaku i dlaczego? Najlepiej zastosować fungicyd, który wykazuje wysoką, stabilną skuteczność zwalczania istotnych patogenów i ma długi okres ochrony, gwarantuje wysoki plon nasion i oleju z hektara, tym samym zapewnia wysoką stopę zwrotu poniesionych nakładów.

Takim produktem znaczenie lepszym i skuteczniejszym od promowanych standardów jest fungicyd zawierający fluopyram. Fluopyram zwalcza najistotniejsze grzyby, wywołujące zgniliznę twardzikową, czerń krzyżowych oraz szarą pleśń.

Podstawową dawką produktu zawierającego fluopyram lub protiokonazol jest dawka 1 l/ha. a w przypadku czerni krzyżowych już dawka 0,8 l/ha znacznie przewyższa skutecznością standardowe produkty dostępne na rynku.

Środek wykazuje wysoką skuteczność zwalczania chorób grzybowych, bardzo długie działanie i pozytywny wpływ na plon. Wykazano także w wielu doświadczeniach wysoką skuteczność na suchą zgniliznę rzepaku i cylindrosporiozę, ale choroby te należy zwalczać w innym terminie: jesienią lub w okresie wczesnej wiosny.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama