7°C

reklama
reklama
Rekordowe zbiory buraków cukrowych w Wielkiej Brytanii fot. Paweł Pąk

Rekordowe zbiory buraków cukrowych w Wielkiej Brytanii

Napisał  Kwi 09, 2018

Zbiory buraków cukrowych w zakończonej kilka miesięcy kampanii buraczanej, były satysfakcjonujące dla polskich rolników.

Okazuje się, że brytyjscy plantatorzy buraków cukrowych także mają za sobą bardzo udany 2017 rok. Korzystna aura na przestrzeni całego sezonu sprawiła, że tegoroczne zbiory osiągnęły rekordowy poziom.

W czterech brytyjskich cukrowniach przetworzono łącznie około 8,9 miliona ton buraków cukrowych, co przełożyło się na rekordowy średni plon, który wyniósł 83,4 tony z hektara. Oznacza to znaczny wzrost w stosunku do poprzedniego rekordu, który wyniósł 79,8 tony.

Łagodna, dość późna wiosna umożliwiła roślinom szybkie wschody, a wilgotne lato i jesień, które frustrowały wielu plantatorów zbóż podczas żniw, pomagały uprawom buraków w szybkim wzroście.

Paul Kenward, dyrektor zarządzający British Sugar, był zachwycony rekordowymi plonami osiągniętymi przez brytyjskich rolników.

– Jestem bardzo dumny z rekordowych plonów, jakie uzyskaliśmy z naszych plantacji buraków cukrowych, dzięki czemu wciąż jesteśmy jednym z najbardziej wydajnych przemysłów cukrowniczych na świecie – powiedział Kenward.

– Nie zrobilibyśmy tego bez 3500 plantatorów i 9500 ludzi, którzy pracują w naszym łańcuchu dostaw. Skupimy się teraz na przygotowaniu się do następnej kampanii i wprowadzeniu dalszych ulepszeń.

W sezonie buraczanym, który zakończył się tuż przed Wielkanocą, wielu plantatorów, którzy uprawiali buraki na najbardziej żyznych glebach, odnotowało plony przekraczające 100 ton z hektara.

(rup) Krzysztof Przepióra, Farmers Weekly 

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama