7,6°C

reklama
reklama
Wzrost temperatur - czas na siew buraków cukrowych fot. © Fotolia.com - Bits and Splits

Wzrost temperatur - czas na siew buraków cukrowych

Napisał  Kwi 10, 2018

Polska jest aktualnie jednym z czołowych producentów cukru w Unii Europejskiej, a ubiegłoroczna kampania buraczana była udana dla rolników. Czy nadchodzący sezon 2018/19 będzie podobny?

Bardzo duży wpływ na osiągnięcie satysfakcjonujących plonów ma odpowiednie i terminowanie wykonanie siewu. Buraki powinny być siane w momencie, kiedy gleba nie jest nadmiernie wilgotna. Bardzo ważne, aby na głębokości około 10 centymetrów gleba ogrzała się do temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza.

Jeżeli siew zostanie przeprowadzony gdy gleba jest zbyt wilgotna i zbyt zimna, wówczas wschody buraków będą wolniejsze, a rośliny bardziej podatne na działanie patogenów.

Trzeba również pamiętać, że buraki dobrze plonują na glebach średnich i bogatych w próchnicę oraz niezbyt zakwaszonych. Gleba pod uprawę buraka cukrowego powinna również bardzo dobrze przepuszczać powietrze i wodę do środka warstw ornej. Z drugiej strony jej struktura musi zapobiegać jej wypłukiwaniu i nadmiernemu wysuszaniu. Niekorzystne jest nadmierne zamulanie, zbytnie zbrylenie i zaskorupianie się gleby.

Nadejście ocieplenia i temperatura powietrza sięgająca 20 stopni Celsjusza sprawiła, że w wielu regionach Polski rozpoczęły się siewy buraków cukrowych.

Fachowcy z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego - LIZ informują jednak, że w porównaniu z rokiem poprzednim, siewy są opóźnione, na co wpływ miało przeciągające się nadejście wyższych temperatur.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że na dzień 8 kwietnia procent zasianego areału jest zdecydowanie niższy i średnio w rejonie plantacyjnym cukrowni Glinojeck wynosi 12%, natomiast w rejonie Wielkopolski około 9%.

Optymistycznym aspektem jest jednak fakt, że w najbliższych dniach temperatura powietrza powinna utrzymywać się w okolicach 20 stopni, dlatego wschody roślin powinny być szybsze niż przed rokiem.

(rup) Krzysztof Przepióra, LIZ

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama