30,6°C

reklama
reklama
1/6

Jak skutecznie zwalczać chwasty w burakach cukrowych

Napisał  Maj 30, 2021

Burak cukrowy to jedna z najbardziej dochodowych upraw na świecie. W polskich warunkach zyski z uprawy buraków zaczynają się przy plonie 350-400 kwintali z hektara.

Przychód uzyskany poniżej tej granicy zazwyczaj jest w stanie pokryć poniesione nakłady. Można łatwo pokonać tę granicę przestrzegając podstawowych zasad poprawnej agrotechniki buraka cukrowego.

Najlepsi plantatorzy uzyskują 600-700 q z ha i to wcale nie na najlepszych glebach.

Jak zatem doprowadzić do produkcji na takim poziomie?
Skuteczne zwalczanie chwastów atakujących rośliny to jeden z podstawowych czynników sprzyjających dobrym plonom buraków.

Oto jak producenci buraka cukrowego radzą sobie z uporczywym wrogiem roślin jakimi są chwasty jednoliścienne.
- W początkowej fazie wzrostu buraki cukrowe bardzo wolno zakrywają międzyrzędzia, co również sprzyja intensywnemu wzrostowi chwastów - wyjaśnia Krzysztof Osuszyński - rolnik z woj. Świętokrzyskiego.

Efektem jest duża konkurencja o wodę, składniki pokarmowe i przestrzeń pomiędzy roślinami buraków cukrowych a siewkami chwastów w początkach prowadzenia plantacji.

Przprowadzając regulację zachwaszczenia na plantacji dobrze jest w pierwszej kolejności wdrożyć działania profilaktyczne takie jakstanowisko w płodozmianie, uprawa roli, terminowy siew czy nawożenie mineralne.

Metody niechemiczne stosowane w regulacji zachwaszczenia są niewystarczające, dlatego należy przyjąć odpowiednią strategię w walce z nimi.

- Zabieg zwalczania chwastów przeprowadzony w nieprawidłowy sposób może znacznie ograniczyć plon korzeni buraków cukrowych, zawartość cukru oraz utrudnić ich zbiór - dodaje Osuszyński. Dlatego teżważne jest dokonanie odpowiedniego doboru środków ochrony roślin do zwalczania chwastów występujących na polu w okresie od wschodów do zakrycia międzyrzędzi.

Dużym zagrożeniem w uprawie buraka cukrowego są chwasty 1-liścienne. Wiele z nich charakteryzuje duża dynamika wzrostu, szczególnie w wyższych temperaturach jak np. chwastnica jednostronna. Dużym problem na niektórych plantacjach może być również perz, który swoją żywotność zawdzięcza podziemnym kłączom. Także owies głuchy występujący w dużym nasileniu może w znacznym stopniu wpływać na obniżenie plonu buraka. Skuteczne zabiegi herbicydowe to gwarancja sukcesu w uprawie.

- Moje wieloletnie doświadczenie w uprawie buraka cukrowego pokazuje, że chwasty jednoliścienne najlepiej zwalczyć jednym celnym zabiegiem - radzi Osuszyński. Ja używam do tego celu preparatów należących do grupy „graminicydów” zawierającego w swym składzie Chizalofop – P – etylu ponieważ oprócz doskonałego zwalczania chwastów gwarantuję również pełne bezpieczeństwo dla młodych roślin buraka w porównaniu do innych substancji aktywnych z tej grupy. Preparat stosuję nalistnie gdy wszystkie chwasty już wzejdą. Z doświadczenia wiem, że chwasty, które pojawiają się po zabiegu nie są zwalczane.

Chwasty jednoroczne (np. chwastnica) są najbardziej wrażliwe na działanie środka w fazie 2-3 liści, a perz właściwy w fazie 4-6 liści.

Z uwagi na wysoką skuteczność preparatu zawierającego Chizolafop - P - etylu dawki dobieram indywidualnie pod kontem faz rozwojowych chwastów, warunków pogodowych oraz stosując dodatkowo adiuwant – podkreśla Osuszyński.

W optymalnych warunkach pogodowych do zwalczania wszystkich chwastów jednoliściennych we wczesnych fazach wzrostu stosuję obniżoną o 25 % dawkę co w znaczący sposób pozwala ograniczyć koszt zabiegu.

- Zaobserwowałem również, że dodatek adiuwantu (najlepiej olejowego) przyśpiesza działanie preparatu gdy warunki pogodowe są niekorzystne (chłodna pogoda i susza) lub gdy zabieg się opóźnił i chwasty przekroczyły optymalne fazy wrażliwości. Wtedy również stosuję pełne dawki preparatu – twierdzi Osuszyński.

(rup) Tomasz Kodłubański

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama