12,6°C

reklama
reklama
Teraz susza, lada dzień podtopienia? fot. Paweł Pąk

Teraz susza, lada dzień podtopienia?

Napisał  Maj 16, 2018

Aktualnie wielu rolników na terenie niemal całego kraju boryka się z niedoborem wody w glebie. Taka sytuacja to efekt wyjątkowego ciepłego, słonecznego i suchego kwietnia oraz pierwszej połowy maja.

Susza w wielu regionach kraju stała się już faktem. Sytuacja ta jednak ma się w najbliższych dniach diametralnie zmienić.

W wielu regionach Polski rolnikom doskwiera susza. W ostatnich latach powoli staje się to normą. A wydawałoby się, że w tym sezonie, po wyjątkowo mokrej jesieni i podtopieniach zarówno w październiku 2017, jak i w kwietniu br., susza to ostatnia rzecz, jakiej rolnicy mogliby się obawiać. Tymczasem pogoda znowu pokazała, że potrafi być wyjątkowo kapryśna.

Lato w kwietniu
- Marzec oraz kwiecień uplasowały się w przedziale ekstremalnie suchych miesięcy – podkreśla Paweł Staniszewski, dyżurny hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB. - Niskie sumy opadów oraz nadzwyczaj wysokie średnie temperatury dla kwietnia przybliżyły nas do suszy atmosferycznej, o której możemy mówić przede wszystkim w południowej i centralnej Polsce. Przyspieszona wegetacja o kilka tygodni również w znacznym stopniu przyspieszyła zanik wilgoci i szybki ubytek wód powierzchniowych – dodaje.

Jak podkreśla hydrolog IMGW, na razie jednak nie można jeszcze mówić o suszy hydrologicznej czy glebowej. Na to jest jeszcze za wcześnie. Co nie zmienia faktu, że roślinom doskwiera już brak wody w glebie, szczególnie w strefie korzeniowej, do 30 cm.

Jeden czynnik = wiele skutków
Intensywny rozwój i wzrost roślin to zwiększone zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze. A tej pierwszej, w glebie w ostatnim miesiącu było jak na lekarstwo. Z uwagi na brak odpowiedniej wilgotności gleby, również nawozy, czy zabiegi doglebowe są znacznie mniej efektywne. Dodatkowo, przy tak intensywnym wzroście oraz niedoborze wody (a co za tym idzie słabszej dostępności makro- i mikroelementów), rośliny uprawne nie wszędzie wykształciły odpowiednio silny system korzeniowy. A przez to mają tym bardziej utrudniony dostęp do wody i składników pokarmowych w glebie. I tak, koło się zamyka.

- W niektórych powiatach w kraju wilgotność gleby w warstwie korzeniowej na głębokości 7-28cm spadła nawet poniżej 20%, a w warstwie 28-100cm poniżej 30%. W okresie intensywnego wzrostu roślin uprawnych tak niska, długotrwała wilgotność gleby może być katastrofalna dla wielu upraw – podkreśla dr Małgorzata Kępińska-Kasprzak z IMGW.

Z deszczu pod rynnę?
Na razie jeszcze trudno jest prognozować, jak będzie w tym sezonie - czy susza przyczyni się do dużych strat w rolnictwie. Na razie, na pocieszenie możemy powiedzieć, że w najbliższych dniach zapowiadane są duże opady deszczu i niższa, niż wcześniej, temperatura. A to może znacznie poprawić sytuację na polach i... nastroje producentów.

- Największe sumy opadów prognozowane są w woj. podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, a także lubelskim, dolnośląskim i opolskim. Lokalnie sumy opadów za najbliższe doby (do piątku włącznie) mogą przekraczać normę miesięczną dla maja. Maksymalnie na Podkarpaciu i w Małopolsce sumy opadów za 36 godzin mogą sięgać 100 mm. Prognozowane opady odwrócą o 180 stopni sytuację hydrologiczną, z którą mieliśmy do czynienia tej wiosny – zauważa hydrolog IMGW, Paweł Staniszewski.

Warto jednak przygotować się na to, że tak obfite opady spowodują podniesienie się stanu wód na rzekach do wysokiego poziomu, a miejscami zostaną osiągnięte stany ostrzegawcze i alarmowe. Lokalnie mogą też wystąpić podtopienia. Wychodzi więc na to, że rolnicy trafią teraz, jak to mówią – z deszczu (a raczej suszy), pod rynnę.

Już w najbliższy piątek przedstawimy Wam prognozę pogody na cały tydzień. Sprawdź, czy opady deszczu w Polsce utrzymają się przez dłuższy czas, czy susza powróci szybciej, niż się tego spodziewamy.

(rup) Renata Struzik

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama