6.4°C

Nawożenie przedsiewne rzepaku ozimego fot. Paweł Pąk

Nawożenie przedsiewne rzepaku ozimego

Napisał  Sie 17, 2019

Wysokie nawożenie mineralne azotem, potasem, fosforem i siarką jest podstawowym zabiegiem w uprawie rzepaku ozimego.

Azot, potas i fosfor uchodzą za pierwiastki ogólnie dostępne, nie stwarzające większego problemu w ich dostawie.

Warto wiedzieć, że…

Rzepak ozimy ma duże wymagania pokarmowe względem azotu, potasu i fosforu, a jako roślina krzyżowa potrzebuje również siarki.

Dlatego też, warto skupić się na wyżej wymienionym składniku. Mianowicie siarce, która pełni ważne procesy w glebie, a obecnie jest jej stosunkowo w niej niewiele.

Siarka jest mikroelementem, który zostaje dostarczony wraz z opadami atmosferycznymi wcześniej zanieczyszczonymi związkami siarki.

Brak deszczu z jednoczesną redukcją emisji zanieczyszczeń do atmosfery może spowodować niedobory tego pierwiastka w ziemi.

W latach 90-tych w Polsce za pomocą badań monitoringowych wykazano niską zawartość siarki na wielu plantacjach rzepaku, mi. in. w związku z ograniczeniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Z tego względu, warto zastanowić się jak zapobiec jej niedoborom.

Jednym z rozwiązań może być nawożenie mineralne za pomocą preparatów siarkowych dostępnych na rynku.

Okazuje się być to rozsądnym rozwiązaniem zważywszy na szeroką gamę oferowanych przez producentów produktów środków ochrony roślin.

Korzyści płynące ze stosowania nawozu siarkowego w uprawie rzepaku

Naukowcy z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach zaobserwowali znaczący przyrost plonu nasion w czasie nawożenia siarką. Ponadto zwiększyła się zawartość tego składnika w roślinach dojrzałych, co miało przełożenie na wzrost rośliny.

Co więcej, siarka przyczynia się do lepszego wykorzystania pozostałych składników oraz podnosi naturalną odporność roślin na choroby grzybowe rzepaku.

W tej sytuacji, pominięcie tego pierwiastka mogłoby negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny.

Kiedy zwiększa się potrzeba nawożenia siarką

Potrzeba zwiększenie zawartości siarki w glebie powinna wzrosnąć szczególnie przy wysokim nawożeniu azotem. Ze wzrostem dawek azotu wzrasta plon i tym samym zwiększa się zapotrzebowanie rośliny na siarkę.

Brak innych pierwiastków na przyswajalność mikroelementu

Również należałoby pamiętać o tym, że niekiedy czynnikiem ograniczającym wykorzystanie siarki przez rośliny może być niedobór innego składnika pokarmowego, np. magnezu. Warto wtedy zastanowić się nad jego uzupełnieniem.

(rup) AB