Susza nadal doskwiera rolnikom fot. Paweł Pąk

Susza nadal doskwiera rolnikom

Napisał  Wrz 26, 2018

Według najnowszego, trzynastego raportu IUNG, susza nadal występuje w Polsce, choć już tylko w uprawach ziemniaków, buraków, rzepaku i rzepiku. Trudne warunki pogodowe odnotowano zwłaszcza w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, łódzkim oraz pomorskim.

Jak podaje Instytut, w okresie od 21 lipca do 20 września tego roku na zachodzie Polski odnotowano po raz kolejny zwiększenie obszaru z niskimi wartościami KBW. Dotyczy to w szczególności Poznania i terenów przyległych, Ziemi Lubuskiej i Niziny Śląskiej. Znaczny deficyt wody może skutkować obniżeniem plonów o około 20 proc.

- Duży deficyt wody od –200 do -239 mm notowany jest na terenie Nizin Szczecińskiej, Wielkopolskiej, na Wale Trzebnickim. W pozostałej zachodniej części kraju niedobory wody wynoszą od -170 do – 199 mm. We wschodniej części Polski notowany jest mniejszy deficyt wody od -100 do -159 mm z wyjątkiem Wysoczyzny Siedleckiej, Pojezierza Chełmińskiego, Stargardzkiego oraz Żuław, gdzie deficyt ten wynosi od -160 do -179 mm – czytamy w raporcie IUNG.

Zdaniem IUNG, największe zagrożenie suszą występuje w uprawie ziemniaka. To problem czternastu województw, 1700 gmin na powierzchni niemal 50 proc. gruntów ornych w Polsce.

(rup) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: iung.pulawy.pl

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia