logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.8°C

Kwalifikowany materiał siewny – czy warto? fot. Paweł Pąk

Kwalifikowany materiał siewny – czy warto?

Napisał  Mar 31, 2020

Polska znajduje się na szarym końcu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem udziału kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach zbóż. Zdaniem ekspertów wysokie plony można osiągnąć dzięki nasionom wysokiej jakości. Jednak wielu rolników uważa, że takie nasiona są dla nich po prostu za drogie.

W naszym kraju nasiona z certyfikatem kupuje zaledwie około 20 proc. rolników. Jesteśmy tym samym w ogonie Europy pod względem udziału kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach zbóż. Dla porównania we Włoszech czy Danii z kwalifikatu korzysta około 90% farmerów.

Polscy rolnicy często sieją nasiona własne, nawet nie wiedząc jaka jest ich zdolność kiełkowania, albo chociażby nazwa użytej odmiany. Gorszą jakość muszą wtedy nadrabiać zwiększoną ilością wysiewu. Jako główny powód niekorzystania z nasion z certyfikatem farmerzy wskazują ich wysoką cenę.

Dlaczego warto postawić na kwalifikowany materiał siewny? Przede wszystkim dlatego, że kupując go mamy gwarantowaną jakość i tożsamość odmianową. Kwalifikat musi spełniać określone normy, to materiał czysty, który nie jest porażony żadnymi chorobami czy szkodnikami. Często charakteryzuje się wyższym plonowaniem, odpornością na choroby i zmiany klimatu.

(rup) Elżbieta Mikołajczyk

reklama