23.1°C

Podróbki nie ochronią roślin fotolia

Podróbki nie ochronią roślin

Napisał  Sty 17, 2020

Planując zakup środków ochrony roślin, wystrzegajmy się podrobionych preparatów.

Podrobione i nielegalne środki ochrony roślin to nieprzebadane mieszaniny chemiczne o nieznanym składzie i nieprzewidywalnym mechanizmie działania – ostrzega Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Kupując i stosując środki ochrony roślin zakupione z nielegalnych źródeł, rolnik naraża się na możliwość zakupu podróbki, a tym samym na ryzyko utraty plonu oraz zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska

Podrobione środki ochrony roślin stanowią 10-25% rynku. Polska jest niestety liderem w tym zestawieniu.Tylko w ubiegłym roku na terenie 27 państw zatrzymano łącznie rekordową ilość 360 ton nielegalnych lub podrobionych pestycydów, która mogłaby być zastosowana na areale ok. 48 000 km2. W Polsce przeprowadzono ponad 800 kontroli, podczas których wykryto ponad 26 ton nielegalnych środków ochrony roślin.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do ochrony upraw stosować można wyłącznie środki dopuszczone do obrotu przez resort rolnictwa. Należy je nabywać w miejscach, które są uprawnione do sprzedaży tego rodzaju produktów, nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Przypominamy, że wszystkie przypadki podejrzanych preparatów można zgłaszać za pośrednictwem adresu e-mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(rup) jp

reklama