24.8°C

Catania – ziemniak idealny na start fot. Paweł Pąk

Catania – ziemniak idealny na start

Napisał  Mar 22, 2020

Bardzo wczesna, jadalna odmiana ziemniaka o kremowobiałym miąższu. Wysokie plony oraz szybka dojrzałość skórki są receptą na powodzenie uprawy.

Odmianę charakteryzuje bardzo szybka dojrzałość, jasny miąższ, gładka skórka z płytko umieszczonymi oczkami. Zalicza się do typu konsumpcyjnego B, jej bulwy są owalne, często duże. Miąższ zawiera około 14% skrobi. Jej docelowy plon to ok. 30 ton/ha.

Catania preferuje gleby średnie z równomiernym zaopatrzeniem w wodę i składniki pokarmowe. Na glebach lekkich należy zapewnić wczesne, dobre nawodnienie, gdyż odmiana szybko zawiązuje bulwy. Zaleca się ją sadzić w rozstawie rzędów 75 cm, w rzędzie co 32 – 34 cm ( około 40 tys. roślin/ha). Przy późniejszym zbiorze należy zagęścić rozstaw o 2 cm.

Catania świetnie nadaje się do uprawy pod osłonami na wczesny zbiór. Zaleca się wówczas podkiełkowywanie bulw. Można również pobudzać bulwy przed sadzeniem.

Odmiana wykazuje dużą odporność na raka ziemniaka (D – 1) oraz mątwika ziemniaczanego (Ro 1+Ro4). Dodatkowo średnią podatność na parcha, rdzawą plamistość i wirusy. Zaraza ziemniaka jej nie dotyczy – zbierana jest przed wystąpieniem choroby. Jest odporna na obicia i uszkodzenia.

Nawożenie: Azot – do 140 kg łącznie z nawożeniem organicznym. Należy do grupy odmian dobrze wykorzystujących azot. Potas K2O 200 – 250 kg/ha, fosfor P2O5 - 100 kg/ha, magnez - 60 kg/ha dla zapewnienia ilości i jakości plonu.

W kwestii ochrony zaleca się standardową, regularną ochronę przed zarazą. Dla zapewnienia wysokiej jakości bulw przy wczesnym zbiorze oraz dojrzałej skórki, zaleca się stopniowe metody przyspieszania dojrzałości (desykację).

(rup) jp

reklama