21,4°C

reklama
reklama
1/2

Obornik – najlepszy nawóz naturalny

Napisał  Kwi 18, 2021

Obornik jest doskonałym źródłem składników odżywczych. Może być stosowany na polach w okresie od 1 marca do 30 listopada.

Zabieg wywożenia i rozrzucania obornika powinno się wykonywać w pochmurne dni przy niższych temperaturach powietrza. Wpływa to korzystnie na małą utratę azotu zawartego w nawozie organicznym.

Zastosowanie obornika bezpośrednio po żniwach zapewnia wystarczająco długi termin na rozłożenie się substancji organicznej w glebie oraz gwarantuje roślinie następczej efektywne jego działanie w okresie wiosennym.

Zalety i korzyści obornika uzyskuje się dzięki zastosowaniu go w odpowiednich dawkach na pola. Zwykła dobra praktyka rolnicza określa dawkę nawozu naturalnego dostarczającego do 170 kg N/ha. Taką ilość azotu może zapewnić zastosowanie dawki 40 ton obornika na ha.

Skład chemiczny obornika różni się w zależności od gatunku zwierząt. Obornik bydlęcy i koński zawiera przede wszystkim duże ilości potasu, natomiast trzody chlewnej – fosforu. Za najlepszy uchodzi obornik bydlęcy. Jest uniwersalny i nadaje się na każdą glebę. Zawiera w odpowiednich proporcjach wszystkie niezbędne składniki.

Bezpośrednio po rozrzuceniu obornika powinno się go jak najszybciej przykryć, np. stosując podorywkę, nie później jednak niż następnego dnia po wywiezieniu, z uwagi na duże straty azotu.

Podsumowując, obornik:
– dostarcza substancji organicznej, z której powstaje próchnica,
– jest źródłem makro- i mikroelementów dla roślin,
– odkwasza glebę,
– obfituje w drobnoustroje, rozkładające związki organiczne na składniki dostępne dla roślin,
– jest źródłem wolno działającego azotu.

(rup) jp

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama