20°C

Mączlik warzywny w rzepaku jarym fot. Paweł Pąk

Mączlik warzywny w rzepaku jarym

Napisał  Cze 23, 2020

Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella) wyglądem przypomina białą muszkę osiągającą od 1,5 do 2 mm długości. Jednak mączlik tak naprawdę należy do pluskwiaków równoskrzydłych i zdecydowanie bliżej mu do mszyc. Podobnie jak mszyce mączliki posiadają aparat gębowy kłująco – ssący, co w znacznym stopniu determinuje układowy charakter stosowanych do ich zwalczania insektycydów.

Dorosłe owady prowadzą mało ruchliwy tryb życia. Latają powoli i nie przemieszczają się na duże odległości. Jaja składane są w charakterystycznych okółkach po dolnej stronie liścia. Najważniejszą cechą pozwalającą odróżnić ten gatunek od pozostałych jest obecność dwóch ciemnych plamek po środku i na końcu każdego skrzydła.

Bezpośrednia szkodliwość wiąże się ze sposobem pobierania pokarmu, odpornością niektórych form larwalnych na insektycydy oraz wydzielaniem dużej ilości spadzi miodowej. Przy masowym wystąpieniu szkodnika, w wyniku żerowania następuje więdnięcie i zasychanie roślin.

Mączlik warzywny jest szkodnikiem, którego trudno skutecznie ograniczyć wyłącznie przy użyciu prostych pyretroidów. Mączlik bardzo szybko potrafi wykształcić silnie odporne rasy, a ograniczenie tego zjawiska jest możliwe przez rotację insektycydów o odmiennym sposobie działania.

Aby dokładnie określić moment pojawiania się pierwszych osobników na plantacji należy prowadzić stały monitoring poprzez rozwieszanie żółtych tablic lepowych oraz regularne przeglądanie liści. W momencie stwierdzenia larw mączlika, które są pokryte woskową wydzieliną skuteczność preparatów kontaktowych jest ograniczona należy rozpocząć stosowanie środków o charakterze układowym.

Preparaty układowe najlepiej stosować po wykryciu jaj, w terminie około 6 dni czyli tuż przed wylęgiem najmłodszych larw. Krążące wraz z sokami środki układowe utrzymują swoją skuteczność do 10 dni, jednak jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od tempa rozwoju szkodnika na poszczególnych roślinach.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku preparatów o działaniu powierzchniowym niezmiernie ważne jest pokrycie także dolnej strony liścia tam, gdzie rozwija się mączlik, pamiętając, że żadne preparaty nie niszczą jaj, a jedynie uniemożliwiają prawidłowy rozwój wylęgających się larw.

(rpf) jp / Źródło: LODR

reklama