1.7°C

1/2

Od marca bez deszczu - dramat rolników z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego

Napisał  Sie 04, 2019

– W powiecie czarnkowsko – trzcianeckim (Wielkopolska) miejscami od marca praktycznie nie było konkretnego deszczu – taki sygnał wpłynął do naszej redakcji od Kuby.

Z przesłanej informacji i zdjęć wynika, że w wielu miejscowościach kukurydza na dzień dzisiejszy nie przekracza metra wysokości, a na wielu polach najlepiej wygląda pod drzewami, które chroniły ją przed spaleniem przez słońce.

Powiat czarnkowsko – trzcianecki to region gdzie przeważają małe gospodarstwa zajmujące się bydłem, więc prognozy w tej sytuacji nie są dla nich najlepsze – prawdopodobnie będzie duży problem ze zrobieniem kiszonki. Podobnie wygląda sytuacja na łąkach, gdzie po pierwszym pokosie do dnia dzisiejszego nie ma co kosić. 

Susza 2019
Susza na bardzo dużą skalę dotyka nasz region drugi rok z rzędu. Poza Polską zmaga się z nią również wiele krajów w całej Europie. Znakiem ostrzegawczym, że może być jeszcze gorzej jest dramatycznie niski stan wód w rzekach - nawet tych największych, stan wód Wisły w Warszawie osiągnął alarmujący stan 37 centymetrów, podobnie jest na Odrze, a Wartę można miejscami po prostu przejść na pieszo...

Czytaj również:

> Skutki suszy cały czas widoczne na rynku warzyw i owoców

> Plany zapobiegania skutkom suszy

> Susza uniemożliwia wysianie poplonów

(rup) pp

reklama